(Poselství festivalu nových technologií a umění Ars Electronica v Linci)
Vztah člověka a technologií se stává stále důležitějším. Nové technologie a pokročilé materiály spolu s digitalizací ovlivňují podobu světa velmi významně a my můžeme být při tom a nejen proces proměny pasivně vnímat, ale přímo se ho aktivně účastnit a tvořit ho. Je nezbytné si tuto svou úlohu uvědomovat a převzít správnou míru zodpovědnosti za budoucnost. To byla hlavní idea letošního festivalu Ars Electronica v Linci. Proč ale krize středního věku digitální revoluce? Protože nové technologie sice máme, známe je a vyvíjíme je tak rychle, že se o tom studenti ani nestačí učit a my je ani nestíháme používat a těžit z jejich dokonalosti, ale naše myšlení a vztah k nim se nevyvíjí dostatečně rychle. A tak se čím dál častěji kromě nadšení z pokroku setkáváme v praktickém životě i se skepsí a s otázkami, na které se těžko hledají odpovědi, protože skutečnou podobu ani blízké budoucnosti nikdo nezná. Starý svět ještě neskončil, a nový už začal. Co s tím?
Alexander Van der Bellen, prezident Rakouské republiky, říká: „Evropa vyvíjí řadu iniciativ zaměřených na budování užších vazeb mezi uměním, technologiemi, vědou a obchodem, a když se podíváte na Ars Electronica, snadno pochopíte proč. Umělci, vědci, vývojáři a podnikatelé zde spolupracují jako rovnocenní partneři na vytváření nových řešení, která přinášejí nejen ekonomické výhody, ale jsou také sociálně a ekologicky vhodná. K podpoře tohoto přístupu potřebujeme v budoucnu ještě větší otevřenost, více spolupráce a více Evropy. Nebo, abychom citovali téma letošního festivalu: Musíme se dostat z našich komfortních zón, opustit staré způsoby myšlení a dostat se z krabice!"
Festival Ars Electronica 2019 byl v každém ohledu úžasnou oslavou 40leté existence instituce prezentující vědu, technologie a umění. Instituce, která skutečně nemá v Evropě obdobu svým rozsahem, obsahem i množstvím aktivit. Programu se letos zúčastnilo
1 449 umělců a vědců ze 45 zemí, což bylo víc než kdykoli předtím. Proběhlo 548 jednotlivých akcí a bylo představeno 501 exponátů. Akce se konaly na šestnácti místech v Linci a okolí a podporu poskytlo 475 partnerů a sponzorů z celého světa. A počet návštěvníků překročil 110 000.
Filozofie festivalu „Out of the Box" přilákala návštěvníky z celého světa a byl to pětidenní meeting mladých (myslím mentálně mladých lidí), které spojovaly myšlenky na budoucnost ve všech aspektech - od ekologických až po společenské. „Je načase, abychom rezignovali na své role spotřebitelů a strojů generujících data. Musíme převzít odpovědnost za naši budoucnost. Evropa má v tomto procesu hrát klíčovou roli," rezonovalo na každé akci, v každé expozici.
(Celou reportáž naleznete v příštím čísle TT.)