Každý rok se v lednu stovky profesionálů i amatérů na motorkách, čtyřkolkách, v autech i v kamionech vydává na tisíce kilometrů dlouhé dobrodružství skrz nejnáročnější terény, které naše planeta nabízí. Letos se této velkolepé motoristické události zúčastní také náš dopisovatel, Milan Štelcl, který nám bude pro vás zasílat zajímavé, především technické informace přímo z místa dění. U příležitosti startu připravil následující úvodní text.
Letos bude ČR na Dakaru zastupovat např. posádka kamionu Čenda, do jehož kabiny usednou Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda. Společně budou hájit barvy rodinné značky MM Technology.
Rallye Dakar - Průkopnické začátky, zlatá česká stopa i desítky mrtvých
Jen málokterý závod na světě se může chlubit tolika superlativy jako Rallye Dakar: Nejnáročnější, nejdelší a dost možná i nejslavnější... Závod v současnosti organizuje francouzská rodinná společnost A. S. O. (Amaury Sport Organisation). Ta stojí také za organizací cyklistických závodů Tour de France i La Vuelta a spoustu dalších závodů a turnajů.
Na počátku bylo dlouhé bloudění v poušti
Myšlenka na vytvoření závodu Rallye Paříž-Dakar se zrodila v roce 1977 v hlavě francouzského závodníka jménem Thierry Sabine. Ten se na tři dny ztratil v libyjské poušti během závodu Abidjan - Nice. Po bezpečném návratu do civilizace přišel Sabine s myšlenkou vytvořit závod, který svou náročností není možné srovnávat s jiným. Závod, který dokonale prověří odolnost strojů a houževnatost závodníků. Pro realizaci svého snu Sabine založil společnost T. S. O (Thierry Sabine Organisation) a už 26. prosince 1978 byl na pařížském náměstí Trocadéro odstartován první ročník závodu Rallye Paříž - Dakar. Hrstka fanoušků, kteří tehdy přihlíželi startu závodu ještě netušili, že sledují počátek něčeho, co se stane celosvětovým fenoménem.
Na startu prvního ročníku se prezentovalo 182 závodních strojů: 90 motocyklů, 80 automobilů a 12 kamionů. Za zmínku stojí také fakt, že se závodu zúčastnilo sedm žen. Celková vzdálenost, kterou museli účastníci prvního ročníku maratonského závodu, činila 10 000 km, z čehož 3 186 km tvořily samotné rychlostní zkoušky. Tento formát závodu je dodnes zachován - rychlostní zkoušky i nucené dlouhé přesuny. Do cíle u Růžového jezera úspěšně dorazilo pouze 72 posádek. Celkovým vítězem závodu se stal Francouz Cyril Neveu. Bylo to poprvé a naposledy v historii, kdy nejnáročnější závod světa vyhrál účastník z kategorie motocyklů.
Nové trasy i kontinenty
Původní trať závodu vedla z Paříže přes Alžírsko, Nigérii, Mali a Horní Voltu do Senegalu. Trasa závodu se měnila a mění rok co rok. Původně proto, aby závodníci jeli pokaždé v novém terénu. Později se trasa závodu výrazně měnila hlavně z politických důvodů. Několikrát se měnil také start závodu. Startovalo se například z pařížského Disneylandu, z Lisabonu, z Granady a dokonce i z Dakaru samotného.
Naposledy se Rallye Dakar jela v Africe v roce 2007. Kvůli bezpečnosti účastníků organizátor závodu intenzivně spolupracoval s armádními sbory jednotlivých afrických zemí. Přesto docházelo k opakovaným přerušením etap kvůli narušení bezpečnosti a v roce 2008 byl závod kvůli teroristických útoků v Mauretánii zcela zrušen týden před startem. Závodníci se špičkovou technikou byli totiž jasným cílem teroristů. Své o tom ví i našinci. Hned dvě posádky závodních tatrovek byly v roce 1998 přepadeny a okradeny o veškeré cennosti.
Od roku 2009 byl závod přesunut do Jižní Ameriky. Konkrétně se pořadatelství slavného Dakaru ujaly Argentina a Chile. Od ročníku 2012 se připojila i Bolívie a pro jeden ročník také Peru. To Dakarskému dobrodružství přineslo zcela nové výzvy. Závodníci se totiž dostali nejen do pouště, ale i do vysokohorských podmínek a museli čelit extrémním výkyvům počasí.
Přesun na jihoamerický kontinent přinesl závodu zcela novou energii. Na startu prvního ročníku se prezentovalo více než 500 účastníků. Nadšení ale rychle opadalo. Kvůli politickým problémům velice rychle ubývalo možností, kudy bylo možné vést trasu závodu. Rok, co rok se snižoval počet ostrých závodních kilometrů a přibývalo dlouhých nucených přesunů.
Organizátoři byli proto nuceni najít pro dakarské putování novou lokaci. Tu nakonec nalezli v Saúdské Arábii. V prvních dvou letech se ale ani tato trasa neobešla bez problémů. Účastníci si stěžovali na příliš rovinaté etapy, které nahrávaly borcům jejichž strojům vévodily nejvyšší maximální rychlosti. Etapy, které měly vést přes písečné duny byly často rušeny nebo upravovány tak, aby se duny objížděly. Pořadatelé měli totiž obavy, že měkký písek a další náročný terén by se mohl stát osudným pro většinu startovního pole. V posledních ročnících se ovšem organizátoři předvedli v nejlepším světle a nabízí jezdcům i divákům skvělou podívanou a pravé, náročné „dakarské" putování.
Černá historie Dakaru
K motorsportu nehody, často i tragické, bohužel patří. Dakar, jakožto nejnáročnější dálkový závod světa samozřejmě není výjimkou a nikdy se mu nevyhýbaly. Dosud historie Dakaru eviduje přes 70 mrtvých závodníků i diváků. Toto číslo ale bude pravděpodobně vyšší. V oficiálních zdrojích totiž nejsou započítány oběti z řad diváků v Jižní Americe. Jeden z nejčernějších ročníků závodu je ten z roku 1986, kdy při nehodě pořadatelského vrtulníku zemřelo pět lidí. Mezi nimi byl i ředitel a zakladatel závodu - Thierry Sabine. I přes tuto neblahou událost bylo Sabineho zástupcem rozhodnuto, že závod bude s ohledem na myšlenku zakladatele pokračovat. V průběhu stejného ročníku navíc zemřeli i dva jezdci na motocyklech: Japonec Jasuo Kaneko a Ital Jean-Paolo Marinoni. Velkou vlnu kritiky vyvol také ročník 1988, kdy byli při střetu s vozidly usmrceni tři diváci přímo v afrických vesnicích, kudy trasa vedla.
Závodní kategorie Rallye Dakar
Jak jsme již zmínili, na startu prvního ročníku Rallye Dakar bylo možné se zúčastnit s motocykly, automobily nebo kamiony. Ovšem stejně jako se rok co rok měnila trasa závodu, změn doznala i pravidla stanovující technické specifikace jednotlivých kategorií.
V současnosti je možné na Rallye Dakar přihlásit vozidla do pěti závodních kategorií: 1. motocykly, 2. osobní vozy, 3. lehké prototypy, 4. čtyřkolky a 5. kamiony.
Nejúspěšnější z nejúspěšnějších
Nejúspěšnějším závodníkem v historii Rallye Dakar je Francouz Stéphane Peterhansel. Ten Dakar ovládl 14×. Šestkrát se mu podařilo zvítězit v kategorii motocyklů a hned 8× v kategorii automobilů. Na druhém místě mezi nejúspěšnějšími závodníky je se sedmi celkovými vítězstvími v kategorii Kamionů Rus Vladimir Chagin. Třetí místo patří české závodní legendě Karlu Lopraisovi, který dokázal dovést svou Tatru hned 6× do cíle Dakaru jako vítěz kategorie kamionů.