Další z řady seminářů konaných v sídle společnosti Misan v listopadu t. r. byl věnován „chytrým“ technologiím; partnerskou firmou byl tentokrát renomovaný výrobce řezného nářadí, společnost SANDVIK COROMANT. Jednatel Misanu, dr. Ondřej Svoboda, seznámil přítomné s novinkami obráběcích strojů firmy Okuma, představenými na EMO 2019; pozornost věnoval především aspektům, které zvyšují jejich užitnou hodnotu pro uživatele. Zástupci společnosti Sandvik Coromant se poté věnovali vybraným novinkám z oboru řezných nástrojů, a to zejména těm, které byly během semináře prakticky předváděny.
Automatizace obráběcích strojů Okuma Společnost Okuma nabízí v oblasti manipulace s obrobky a jejich skladování rozsáhlou řadu systémů, které výrazně zvyšují stupeň automatizace daného stroje. Patří k nim robotem obsluhované regálové zakladače, systémy automatické výměny palet, polohovací stanice velkých obrobků a klasické zakládací a odebírací roboty. Zcela novou kvalitu však přinášejí integrované roboty typu Armroid a Standroid, představené v roce 2018 v Tokiu na veletrhu JIMTOF a následně i na EMO 2019.
Systém Armroid
Pro manipulaci s obrobky ve tvaru hřídele s hmotností do 10 kg na soustružnických centrech rodiny LB 3000 EX jsou určeny roboty Armroid A101; pro multifunkční centra řady Multus B250II byly navrženy roboty Armroid A102, schopné práce i s přírubovými díly do hmotnosti 20 kg. Představují zcela novou generaci robotů, které jsou uživatelsky přívětivé a vhodné pro automatizaci výroby malých i velkých dávek. Zásadní inovací je umístění robotu se šesti řízenými osami do krytého prostoru vedle vřetena stroje (obr. 1), odkud rameno vyjíždí pouze pro vykonání požadované operace a řízení robotu, plně integrované do řídicího systému stroje. Díky snadné výměně koncového efektoru ramena v automatickém cyklu během 25 s lze provádět zakládání i odebírání dílců, jejich otočení tak, aby je bylo možno obrobit z obou stran, snižovat vibrace podepřením štíhlého dílce během práce, přivádět k místu řezu optimálně směrovaný proud chladicí kapaliny nebo provádět čištění pracovního prostoru stroje. Snadné odsunutí a opětné fixování zásobníku dílců do pracovní polohy dovoluje rychlou změnu automatického a manuálního režimu práce stroje. Významnou výhodou je úspora zastavěné plochy stroje.
Integrace řízení robotu do řídicího systému stroje a jednoho ovládacího panelu výrazně zjednodušuje programování; umožňuje také ovládání koncové polohy ramena pomocí ručního kolečka. V paměti systému je uložen tvar pracovního prostoru stroje a tak lze programovat pohyb ramena pouze zadáním počátečního a konečného bodu dráhy; řídicí systém provede antikolizní kontrolu sám, automaticky.
Systém Standroid
Charakterizuje jej umístění stojanového robotu mimo stroj, což dovoluje nejen manipulaci s těžšími obrobky, ale i obsluhování dvou strojů vedle sebe stojících (obr. 2). Je vysoce flexibilní, šetří až 50 % zastavěné plochy oproti použití klasických robotů, může využívat řadu specializovaných zásobníků a širokou škálu externích modulů, provádějících měření, čištění dílce, změnu jeho polohy, gravírování nebo ofukování. Integrovaný řídicí systém robotu poskytuje uživateli stejné výhody jako systém Android.
(Celý článek naleznete v aktuálním čísle TT.)