Lidské tělo vyzařuje energii ve formě infračerveného záření. V horkém prostředí je žádoucí zařídit, aby se toto záření opravdu vyzářilo pryč a přispělo tím ke snížení tělesné teploty. V chladném prostředí je naopak výhodné infračervené záření těla co nejvíce blokovat, aby přispívalo k ohřívání těla.
Tým britských vědců institutu National Graphene Institute při University of Manchester vytvořil prototyp chytrého oděvu, který využívá vlastností populárního 2D materiálu grafenu, především pokud jde o jeho tepelné charakteristiky a mechanické vlastnosti.
Vytvořili chytré adaptivní oblečení, které využívá zabudované vrstvy grafenu k regulaci tepelného vyzařování povrchu oděvu. Při vhodném uspořádání vrstev grafenu je možné pomocí elektrického proudu měnit míru vyzařování energie infračerveným zářením. Jak uvádí vedoucí výzkumu Coskun Kocabas, možnost ovládání vyzařování tepla je klíčová pro celou řadu pozoruhodných aplikací. V dnešní době se k těmto účelům používají například izotermické fólie, obvykle tvořené tenkou vrstvou hliníku, která je nanesena na plastové fólii. Použitelnost těchto fólií je ale jen omezená.
Badatelé navazují na dř ívější výzkum, v němž využili grafen k vytvoření termálního maskování. Ovládáním termálního vyzařování je možné zmást termální kamery a podobná zařízení. Nová technologie s grafenem se uplatní nejen v chytrém oblečení, ale také například v kosmických technologiích. Satelity na orbitě často čelí dramatickým rozdílům teplot. Jednoduchá technologie, která by tyto rozdíly tlumila, by nepochybně usnadnila jejich provoz.