Etalonem kvality v zajišťování kvality ve výrobě a v dodavatelských řetězcích je v ČR zejména segment automobilového průmyslu. Pomyslně výše je pak systém podporující bezpečnost v letectví či v jaderné energetice. Kvalita se však prosazuje také třeba v oblastech služeb, správě lesního hospodářství, ale i v maloobchodě, říká v rozhovoru Petr Koten, výkonný ředitel České společnosti pro jakost.
Druhý čtvrtek v listopadu je Světovým dnem kvality a kvalitě už tradičně bývá zasvěcený i celý listopad. Jaké akce s touto tematikou letos plánujete a na kolik vaše přípravy ovlivňuje aktuální koronavirová situace?
Máte pravdu, druhý čtvrtek v měsíci listopadu je Světovým dnem kvality a po celém světě se slaví buď týden, nebo měsíc kvality… Proto v tomto období většina organizací zabývajících se kvalitou pořádá tematické konference, semináře, setkání… A my, jako národní zástupce Evropské organizace pro kvalitu (EOQ), jsme samozřejmě jednou z nich. Nejvýznamnější akcí, která nás letos čeká, plánujeme na 1.—2. prosince. Jmenuje se Dny kvality a v jejím rámci proběhne dvoudenní konference a slavnostní předávání cen České společnosti pro jakost.
Konference vždy odráží aktuální dění nejenom v kontextu ČR, ale i Evropy. Plenární zasedání jsou vždy koncipována tak, aby přitáhla pozornost lidí napříč oblastmi — ať už z výroby obecně, z automobilového průmyslu, ze služeb, či z veřejného sektoru. Půjde tedy především o témata obecnějšího ražení, týkající se např. inovací a kvality v obchodě či v dodavatelských řetězcích.
Zúčastní se však také např. Zdeněk Čančura, ředitel útvaru Řízení kvality jaderných elektráren. Letos se ČEZ stal znovu členem ČSJ a v oblasti kvality se hodně angažuje. Pan ředitel nevystoupí pouze na plenární schůzi, ale také v odborné sekci zaměřené na energetiku.
Tradičně zazní také přednáška Milana Dufka, zástupce Škody Auto, na téma Zachování hodnot kvality v době transformace. Půjde především o vizionářský příspěvek.
Vystoupí také Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbanky, a popíše aktuální stav prostředí: výkon ekonomiky, poruchy v dodavatelských řetězcích, opatření vlády a jejich dopady… Paní Horská dokáže tyto jevy velmi dobře popsat a nastínit, co nás čeká.
Dalším zajímavým přednášejícím bude Michal Krsek, který se podílel na přípravě IT architektury Národního očkovacího centra v O2 aréně a byl jedním z lidí, kteří vymýšleli, jak zajistit maximální funkčnost očkovacího procesu. Pro nás kvalitáře je to příklad štíhlé výroby ve službách, inspirativní i pro ostatní.
Připravujeme také specifické odborné sekce. Už jsem zmiňoval sekci Kvalita v energetice a chybět nebude Kvalita v automobilovém průmyslu, kde budou diskutovány nové nástroje kvality či požadavky koncernu VW na výrobu a dodavatelský řetězec.
Jedním z hlavních témat pak bude kybernetická bezpečnost v segmentu automotive. Je potřeba si uvědomit, že auto je sice stále strojírenský výrobek, ale míra počítačů, elektrotechniky a informačních technologií v něm roste. Automobilky musejí zajistit bezpečnost fungování softwaru a zabezpečit, aby nebylo možné auto napadnout hackerským útokem, převzít jeho řízení apod. Během příštího roku začnou platit legislativní opatření v oblasti bezpečnosti informací, kterými se musí automobilky zabývat.
Proč jste tentokrát zvolili prosincový termín? A jste připraveni i na možnost zpřísnění proticovidových opatření?
Hrála v tom roli disponibilita vhodného prostoru, covid tlačil všechny akce před sebou. Zároveň jsou na listopad plánované i jiné kvalitářské akce. MPO připravilo jednodenní konferenci zaměřenou na kvalitu a udržitelnost, na podzim proběhla v Ostravě odložená konference, jsou naplánované také další společenské akce, proto jsme naši akci posunuli na začátek prosince, aby veškeré dění neproběhlo v listopadu. Už jsme k takovému načasování jednou sáhli a nebyl s tím problém.
Trochu s napětím čekáme, zdali se nám podaří uskutečnit akci „face to face“. Kdyby však došlo k restrikcím, jsme schopni akci přenést do online prostředí. Lidé ale mají velkou chuť se potkávat, takže doufáme, že to nebude potřeba.
Výběr zaměření hlavních sekcí na energetiku a automobilový průmysl byl ovlivněn současnými problémy v těchto oblastech, nebo jde o náhodu?
O náhodu nešlo. Zhruba polovinu členů ČSJ tvoří výrobci a dodavatelé v automobilovém průmyslu a chtějí si na konferenci vždy něco najít. V segmentu se navíc vždy něco děje. Zajímavá je problematika řízení dodavatelského řetězce z hlediska kvality, metody a nástroje, kterými si Škodovka hlídá kvalitu v dodávkách i subdodávkách, i nové požadavky, které na segment klade legislativa nebo koncern VW. A výrobci chtějí vědět, co je nového a jaké metody v kvalitě používat. Automobilový průmysl je už tradiční součástí našeho programu.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)