Evropský inovační a technologický institut (EIT) připravil ve Vídni start-upový festival Manufacturing Days pro zpracovatelský průmysl. Virtuální program se uskutečnil začátkem května v rámci vídeňské start-upové akce ViennaUP’21. Vítězem soutěže nazvané BoostUp! RIS v kategorii Accelerate se stala česká firma Neuron soundware, která vyvíjí systém na detekci poruch strojů v reálném čase s použitím technologie umělé inteligence.
Rakouská metropole by se ráda stala globálním centrem start-upové komunity a nejmodernějších technologií, a proto se cílevědomě se zaměřuje na perspektivní firmy, jež mohou vnést nové myšlenky do strojírenství a zpracovatelského průmyslu. Nejvýraznějším výsledkem dosavadního úsilí v tomto ohledu byl nyní už druhý ročník festivalu Vienna UP’21.
Díky promyšlené organizaci se více než 100 mezinárodních investorů setkalo virtuálně s inovativními start-upy. Festival pořádal řadu on-line akcí, jichž se zúčastnilo celkem 25 000 účastníků z 60 zemí. Radní města Vídně pro hospodářství Peter Hanke je s výsledkem spokojen a pohled na inovativní snahy komentoval slovy: „S ViennaUP’ 21 má Vídeň v Evropě dobrou pozici!“
Festival organizuje Evropský inovační a technologický institut (EIT), který je nedílnou součástí programu Horizont Evropa. EIT se věnuje podpoře inovací posilujících konkurenceschopnost evropských firem. Sdružuje přední univerzity, výzkumné laboratoře a inovativní společnosti napříč Evropou. Zpracovatelský průmysl patří podle organizátorů ViennaUP’21 s více než 2 miliony firem a 32 miliony zaměstnanců v zemích Evropské unie mezi klíčové obory. Proto byl v rámci festivalu ViennaUP’21 kladen velký důraz právě na toto odvětví.
Třídenní program se skládal z přednášek, workshopů, diskusí a rozhovorů. Účastníci ze zemí zahrnutých v Regionálním inovačním schématu, tedy 17 evropských států včetně České republiky, se navíc zúčastnily inovační soutěže BoostUp! RIS. Do kategorie Accelerate se přihlásil pražský start-up Neuron soundware a vyhrál. Při této příležitosti jsme požádali o rozhovor jeho zakladatele a předsedu představenstva Pavla Konečného.
Gratulujeme k vítězství, jež je dotováno částkou 10 tisíc eur, ale především představuje velkou šanci do budoucna. O vaše řešení, které pomocí umělé inteligence detekuje poruchy strojů v reálném čase, je právem velký zájem. Jak jste začínali?
Pracoval jsem dříve v mezinárodní poradenské společnosti a v posledních třech letech své kariéry jsem byl na pobočce v Austrálii. Tam jsme měli obchodní příležitost digitalizovat desítky tisíc hodin historického videa z kriketových utkání s cílem personifikovat jednotlivé hráče. Takový úkol se dal zvládnout tím, že bychom na dva roky zaměstnali dvacet lidí, kteří by prohlíželi záběry a ručně identifikovali hráče. My jsme však zvolili identifikaci prováděnou pomocí rodící se technologie umělé inteligence — neuronových sítí. Spolu s kolegou jsme vytvořili malý demoprogram. O několik týdnů později jsem se pak vrátil do České republiky.
Tato tematika zpracování dat mne velice zaujala, protože jí patří budoucnost. V Praze jsem pak v roce 2016 založil firmu a vybral jsem si téma zpracování zvuku strojů pomocí umělé inteligence. K tematickému výběru mě přivedl kamarád, který vyprávěl příhodu o poruše svého vozu. Slyšel, že mu motor v autě vydává nějaké neobvyklé zvuky, ale v servisu nic podezřelého na diagnostickém počítači nezjistili. Když z opravny odjel, po 100 kilometrech se mu auto na dálnici rozbilo a škoda činila asi čtvrt milionu. Naštěstí to bylo ještě dva dny před koncem záruční doby.
Tato schopnost lidí naučit se dobře rozpoznávat správný a anomální zvuk strojů nás inspirovala k vývoji systému, který pomocí senzorů nahrává provozní zvuky a následně je automaticky analyzuje. Zjištěné poruchy nahlásí a tím poskytuje prevenci větších poruch a havárií. Proto jsme se rozhodli zvolit název společnosti kombinující neuronové sítě, software a zvuk: Neuron soundware.
Jsme technologický průmyslový start-up a jsem rád, že jsme mohli využít naši polohu v Praze — pár hodin cesty do Berlína, Mnichova nebo Vídně. V roce 2016 jsme si prošli pražským akcelerátorem Startup Yard a následně získali cenu v soutěži „Nápad roku 2016“ v ČR za řešení kombinující umělou inteligenci a IoT. O rok později jsme získali seed investici a tématu se intenzivně věnujeme.
Můžete prozradit principy, aniž byste odhalil patentové tajemství?
Algoritmus připravujeme v několika krocích. Jednak musíme nahrát zvuk, který předmětný stroj vydává, a natrénovat neuronovou síť, aby rozpoznala nominální běh tohoto stroje od poruchových stavů. S tím nám pomáhá velká databáze zvuků, které stroje generují. Vytvoříme až stovky tisíc záznamů potenciálních poruch. Algoritmus porovnává často různorodý zvuk stroje v normálním bezporuchovém provozu se zvukem, který se odlišuje od normálu nějakou anomálií. Ta signalizuje nebezpečí či poruchu nejspíš mechanického původu.
(Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání Technického týdeníku.)