Největší světový veletrh spotřební elektroniky CES se z amerického Las Vegas přesunul do on-line světa.
Loňský barcelonský MWC (největší veletrh s mobilními technologiemi na světě konaný v březnu) byl zrušen, zářijová IFA 2020 v Berlíně proběhla v omezeném režimu a letošní veletrh CES (Consumer Electronic Show) v Las Vegas v USA byl výhradně digitální. Pandemie tak citelně zasáhla i veletrhy s touto nomenklaturou. K prohlídce CES, který vloni navštívilo na 170 tisíc návštěvníků, postačil webový prohlížeč.
Asociace Consumer Association Technology neboli Asociace spotřebních technologií (CTA) navíc formou tiskové zprávy oznámila změnu jeho konání, takže se nově uskutečnil 11. až 14. ledna letošního roku. Dříve stanovený začátek se tedy posunul o pět dní. Nic to však neměnilo na tom, že se veletrh uskutečnil bez fyzické účasti analytiků, novinářů a široké veřejnosti, takže akce byla pouze virtuální. Všechny technologické novinky a exponáty byly prezentovány v podobě předchystaných živých streamů a tiskových konferencí.
Tento světový veletrh je nejvlivnější technologickou událostí na světě - testovacím polem pro průlomové technologie a globální inovátory. Místem, kde největší i malí výrobci či společnosti obchodují a setkávají se s novými partnery CES, který právě vlastní a provozuje sdružení spotřebitelských technologií (CTA), nabízí všechny aspekty technologického odvětví. Ani letošní rok nebyl výjimkou a přinesl řadu novinek a zajímavých výrobků.
Obří 56″ OLED „automobilové kino"
Mercedes-Benz představil průkopnický Hyperscreen MBUX (Mercedes-Benz User Experience), který představuje začátek další kapitoly v interakci mezi vozidlem a uživatelem. Díky umělé inteligenci, podle sdělení výrobce, „posouvá provoz a zobrazení infotainmentu, pohodlí a funkcí vozidla na novou úroveň a nabízí digitální zážitek, který je stejně emotivní, intuitivní a bez námahy pro řidiče i spolujezdce". Novinka je tvořena třemi displeji, ukrytými pod lehce zahnutou skleněnou deskou, která tvoří prakticky celou palubní desku.
Automobilka Mercedes-Benz poprvé představila systém MBUX, který spojoval digitální přístrojový štít a obrazovku infotainmentu do jednoho panelu, na veletrhu CES v roce 2018. Nyní však přichází s jeho další evolucí, která se poprvé objeví ve vlajkovém elektrickém sedanu EQS, jehož příchod na trh se očekává v roce 2022.
Základem systému MBUX Hyperscreen je lehce prohnutá skleněná deska, zabírající téměř celou šířku palubní desky, která je největším kdy v Mercedesu použitým skleněným panelem. V ní jsou pak zabudovány tři samostatné OLED obrazovky, které plní roli digitálního přístrojového štítu, hlavní obrazovky infotainmentu a speciální obrazovky pro spolujezdce.
Největší předností na celém systému MBUX Hyperscreen by však měla být jednoduchost jeho ovládání, s nímž by navíc měla pomáhat speciálně navržená umělá inteligence, která umí ukládat profily různých řidičů a jejich nastavení. Měl by být v nových elektrických modelech automobilky, tedy prémiovém sedanu a zřejmě i prémiovém SUV s označením EQS, volitelným prvkem výbavy.
Chytrý rotoped Bowflex VeloCore
Pokrok ve vývoji doznala rovněž různá zařízení pro sportovní využití, ať už jsou to aplikace a programy, fungující jako osobní trenéři a motivátory, nebo různé cvičící nástroje či trenažéry, které mají cvičení usnadnit. Příkladem může být chytrý rotoped Bowflex VeloCore využívající i režim naklánění, aby lépe simuloval jízdu. Pro větší požitek je k dispozici 22″ obrazovka s aplikací fitness služby JRNY, která poskytuje různý digitální obsah včetně osobního trenéra.
Součástí rotopedu jsou mimo jiné i činky, nastavitelná dotyková obrazovka HD (je vyžadováno připojení Wi-Fi), 100 úrovní odporu či náramek bezdrátové technologie Bluetooth pro tepovou frekvenci.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)