Nové příležitosti pro tuzemský Průmysl 4.0 nabízí česko-německá spolupráce
Česká republika disponuje strojírenským know-how podpořeným více než dvěma sty lety tradice. Historická zkušenost by však nic neznamenala bez firem věnujících se strojírenské technologii nyní. O vývoji a potenciálu odvětví svědčí mimo jiné i rozvíjející se vědecko-technická spolupráce s Německem.
V České republice se věnuje strojírenství přes pět tisíc firem. V počtu strojírenských firem na sto tisíc obyvatel je tuzemsko druhé nejpočetnější na světě hned po Švýcarsku. Česká republika má rovněž nejvyšší potenciál z členských zemí Evropské unie pro zautomatizování výrobních procesů (až 40 % všech procesů může být zautomatizováno), z čehož vyplývá vysoká poptávka po automatizačních zařízeních a integraci robotů do výrobních procesů. Nadprůměrná je i statistika 119 nově nainstalovaných robotů na deset tisíc pracovníků ve zpracovatelském průmyslu.
Stability ekonomického prostředí, technologické vyspělosti výroby, špičkových programů výzkumu a vývoje a návaznosti českého strojírenství na další průmyslová odvětví jsou si vědomi globální hráči jako Siemens, ABB nebo Robert Bosch, kteří aktivně investují do zařízení v České republice a podílí se na podpoře vědy a výzkumu.
Czech Republic - The Country For The Future
S překonáváním výzev, které přicházejí s Průmyslem 4.0, má rovněž pomoci Inovační strategie České republiky 2019-2030. Dokument spadá pod novou vládní vizi s mottem Czech Republic - The Country For The Future. Jejím cílem je zařadit Česko mezi evropské inovační lídry nabízející kvalitní podmínky pro život.
Celý článek si přečtěte v Technickém týdeníku č. 17, který vychází 10. 9. 2019.