Modifikace vozidel nabírá obrátky. Nikdy v historii nepoznala tak rychlé tempo inovací. Inovativní technologie se však uplatňují i při jejich výrobě či při řešení problémů s nedostatkem parkovacích míst.
Přední výrobci automobilové techniky představili na letošním mezinárodním autosalonu IAA, který se konal ve dnech 7. až 12. září v německém Mnichově, produktovou řadu elektrifikovaných automobilů v celé její šíři a nejnovější koncepty přinášející pokrok také v dalších alternativních řešeních.
Tento první ročník autosalonu Mnichov, odstartovaný o den dříve (již 6. září novinářským dnem), navázal na dřívější frankfurtskou autoshow a vystřídal tím dosavadní frankfurtský autosalon.
Návštěvníci letošního autosalonu IAA zde měli mimo jiné možnost zhlédnout i koncepční studie bateriových či hybridních elektromobilů, elektricky poháněná vozidla pro provozování takzvané robotické taxislužby či třeba perspektivní projekty motorů založených na vodíkové technologii. To vše v rámci projektů uhlíkově neutrální společnosti, která je považována za budoucnost této planety.
Například ve spolupráci s automobilkou BMW představila i u nás velmi aktivní společnost Valeo prototyp automobilu, který umí sám zaparkovat, dojet si k myčce nebo k elektrické nabíječce.
„Do konce tohoto desetiletí budou elektromobily levnější než automobily poháněné benzínem, o tom není pochyb. Budeme také svědky rychlého vývoje asistenčních systémů pro řízení. Nikdy předtím automobil nepoznal tak rychlé tempo inovací,“ nechali se v této souvislosti slyšet vedoucí pracovníci firmy.
Na mnichovském výstavišti jednotlivé automobilky přesvědčovaly návštěvníky, že v technologiích parkovacích asistentů dochází k dalšímu pokroku a že budoucnost parkování je automatizovaná. Jinak řečeno, do výroby přichází chytré parkování nové generace.
To rovněž představila společnost Valeo. Ta se spojila se společností Cisco a na základě svých odborných znalostí v oblasti asistence při řízení a parkování vyvinula revoluční automatizovaný systém inteligentního parkování Cyber Valet. Automobily vybavené technologií Valeo Park4U mohou nyní automaticky parkovat na parkovištích, která jsou vybavena technologií Cisco Parking Controller.
Aby mohli řidiči svůj vůz automaticky zaparkovat, musí u vjezdu na parkoviště vystoupit ze svého vozidla a aktivovat automatický parkovací systém prostřednictvím svého chytrého telefonu. Vozidlo pak jezdí samostatně a samo zaparkuje na parkovišti. Když chce řidič znovu vyjet, aktivuje opět systém a několika kliknutími vůz dorazí na místo předání.
VYUŽITÍ AUTONOMNÍHO PARKOVÁNÍ / SKLADOVÁNÍ
Parkoviště budoucnosti bude samo o sobě ukládat automobily na volná místa. Už nyní je například na letišti v Düsseldorfu k dispozici parkovací robot, umožňující bezpečně ukládání vozů na volná parkovací místa. Systém přesouvá automobily za pomoci logistiky osvědčené z automatizovaných skladů. Slouží k tomu speciální saně řízené počítačem a ovládané lasery. Společnost Serva Transport System pro tento účel vyvinula systém RAY, který samostatně ukládá vozy a opět je vyzvedává.
Automobilka Audi stejnou technologii využívá i ve svém závodě v Ingolstadtu v rámci logistického dopravního a skladovacího systému nahrazujícího pásovou výrobu, což profesor Hubert Waltl, člen představenstva Audi pro výrobu, označuje za „inteligentní technologii pro vyšší efektivitu a lepší ergonomii“. Bavorská společnost Serva Transport Systems byla už v roce 2013 za koncepci robotů RAY nominována na německou cenu pro zakladatele. Nyní se jedná o prokazatelně úspěšnou firmu, která systém připravuje pro další průmyslové využití a plánuje nasazení i v dalších oblastech, kde by RAY mohl prokázat značný přínos.
Kromě toho Audi začíná využívat i schopností autonomního parkování svých hotových vozů, která nechává vozy zajíždět na volná parkovací místa, čímž šetří čas i lidskou sílu. „Autonomní přeprava našich automobilů nám mohla umožnit eliminovat dlouhé docházkové vzdálenosti zaměstnanců a zlepšit ergonomii jejich práce,“ prohlásil Waltl.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)