Americká vesmírná agentura NASA nedávno vybrala soukromou společnost SpaceX, aby pro ni zajistila vynesení klíčových komponent připravované lunární orbitální stanice Gateway do vesmíru. Gateway se stane první dlouhodobou základnou na oběžné dráze Měsíce a bude kriticky významná pro mise programu Artemis, s nímž se NASA hodlá po více než 50 letech vrátit na Měsíc.
SpaceX poskytne těžkou nosnou raketu Falcon Heavy, která by měla vzlétnout ne dříve než v květnu 2024 ze Startovacího komplexu 39 (Launch Complex 39, čili LC-39) ve vesmírném středisku Johna F. Kennedyho na mysu Canaveral na Floridě. Celkové náklady za samotný start a další služby spojené s touto misí budou pro NASA představovat výdaj přibližně 332 milionů dolarů.
Raketa Space Heavy by měla vynést pohonný a energetický modul Power and Propulsion Element (PPE) a obytný a logistický modul Habitation and logistics outpost (HALO). Tyto moduly poletí na oběžnou dráhu společně.
Modul PPE vyvíjí společnost Maxar Technologies z Westminsteru v Coloradu. Obsahuje 60kW solární elektrický pohon stanice, který zároveň poskytuje zdroj energie i vysokorychlostní komunikaci.
HALO staví Nor throp Grumman Space Systems v Dullesu ve Virginii. Tento modul zase nabízí astronautům obyvatelné prostory, kde budou pracovat a žít při svém pobytu na oběžné dráze Měsíce. Sloužit bude také k parkování kosmických lodí, k provádění vědeckých experimentů a ke komunikaci s kosmickými loděmi a s expedicemi na povrchu Měsíce.
Gateway bude mít asi jen šestinu velikosti mezinárodní kosmické stanice ISS, přesto lunární stanici zřejmě čeká intenzivní provoz robotických i pilotovaných misí a další ambiciózní projekty. Posádka stanice by měla být čtyřčlenná. Gateway by se časem měla stát branou do hlubokého vesmíru. Bude se podílet na přípravě letů lidských posádek na Mars a na testování nových technologií pro dobývání vesmíru. Nezbývá než se těšit, až se Gateway objeví na lunární oběžné dráze.
/Zdroj a foto: www.flickr.com, www.nasa.gov/