Za relativně krátkou dobu své existence se smartphony podstatně změnily, a to nejen svým vzhledem, ale i funkcemi či použitým materiálem. Výrobci neustále pracují na výzkumu, aby byly telefony ještě odolnější, výkonnější a baterie vydržela na jedno nabití co nejdéle. V současnosti se také dost řeší zmírnění dopadu výroby a recyklace chytrých zařízení na životní prostředí. To ale nejsou jediné výzvy, kterým budou muset výrobci čelit.
I když máme v současné době pocit, že už se vizuálně nemají smartphony posunout, je možné, že v průběhu následujících deseti let se pohled na chytrá zařízení zcela změní. Na svědomí to bude mít především rozmach 5G sítě a s tím související změna lidského chování.
5G změní naše fungování
Už v dnes jsou někteří z nás pracovně zcela závislí na internetovém připojení. A v podstatě nejde jenom o práci, ale i o naše každodenní fungování, komunikaci, vzdělávání, sportování a podobně. Do budoucna to bude ještě intenzivnější, což bude vyžadovat být online non-stop.
Velkou změnu v tomto směru přinese 5G. To je stále velmi slabé, ale předpokládá se, že s jeho masivním rozvojem už nebude problém vést porady, konferenční telefonáty, v podstatě odkudkoliv. Všechna naše zařízení bude neustále synchronizovaná s telefonem, budeme pořád online.
Flexibilní a skládací obrazovky
Z naší potřeby být online vychází i další trend. Aby mohl být člověk na příjmu, aniž by musel držet telefon neustále v ruce, klasické chytré telefony, jak je známe dnes, se také promění.
Už dnes se pracuje na výzkumech různých ohebných a flexibilních obrazovek i rámů. Až s nimi výrobci přijdou na trh, spotřebitelé už nebudou závislí na malých obrazovkách současných telefonů. Budou si moci kdekoliv sednout, zvětšit si obrazovku a pracovat. Telefony tak nebudou muset být zbytečně velké.
Smartfony jako součást našeho šatníku
S flexibilitou souvisí i další trend, a to jsou nositelné smartphony (tzv. wearable smartphones). Nejvíce se v současné době mluví o chytrých brýlích, na kterých už v minulosti pracoval Google, ale bez většího úspěchu. Důvodem byl hlavně nepřirozený design. Na chytrých brýlích však pracují i další společnosti, například Apple, který se kromě funkčnosti zaměřuje i na nositelný design. Podle dostupných informací by měla veřejnost spatřit jejich chytré brýle už v roce 2023.
Budoucnost ale není jenom v brýlích, díky ohebným a flexibilním materiálům budou moci chytrá zařízení měnit podobu, například si je snadno dáme na zápěstí jako náramek. Je tak možné, že telefony se zcela promění, a že dáme sbohem dnes už klasickému příslušenství, které potřebujeme, abychom telefon chránili před poškozením. Sbohem obaly či fólie na mobil, sbohem opravy rozbitého displeje.
Chytré telefony změní bankovnictví
Pokud to jde, už dnes platíme všechno kartou. V blízké budoucnosti to bude ještě intenzivnější a zcela převládnou bezkontaktní platby přímo z telefonu. Rychlé platby a převody v ten samý den budou na každodenním pořádku a naprostou nutností. To zřejmě ovlivní i funkčnost telefonů. Dotkne se to především vylepšení bezpečnostního zabezpečení, které by do budoucna mohly kombinovat hned několik bezpečnostní prvků, například i GPS a různé biometrické údaje. Samotní výrobci smartphonů tak budu mít velké slovo při rozvoji online bankovnictví.
Martina Janičková