Ve Sluneční soustavě máme celou řadu světů, planet i měsíců, které se chystáme důkladně prozkoumat. Nejen jejich atmosféry a povrchy, ale také jejich podzemí, která by mohla být velmi zajímavá. Na takový průzkum budeme potřebovat robokrtka.
Jihokorejský institut KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) pracuje na vývoji speciálních autonomních robotů, kteří se budou schopni zavrtávat do nitra planet. Jedním z nich by mohl být i robokrtek Mole-bot. Hyun Myung, šéf vývojového týmu, tvrdí, že se při práci nechali inspirovat skutečným krtkem, a spolu s ním i dalším podzemním savcem – rypošem, který má ve svém anglickém jménu rovněž výraz „mole“. Krtek přitom hrabe své podzemní chodby pomocí silných nohou, zatímco rypoš je vykousává v zemině svými velikými zuby.
Mole-bot funguje jako krtek i rypoš zároveň. V přední části mu rotují vrtací čepele a v zadní části má lopatky, s jejichž pomocí se může pohybovat ve vykopaném tunelu. Robotický krtek může mít v provozu buď vrták, nebo lopatky, aby si tyto dva systémy pohybu navzájem nepřekážely. V podzemí se robotický krtek nemůže příliš spoléhat na kamery. Orientuje se proto pomocí technologie 3D Simultaneous Localization and Mapping (SLAM), která neustále sleduje pozici robota vzhledem k magnetickému poli.
Ve své nynější podobě je robokrtek prototypem třetinové velikosti, s délkou 84 cm, šířkou 25 cm a hmotností 26 kg. Mole-bot, nebo nějaký jeho následovník, se nejspíš vypraví na jiné světy. Ale uplatnit se může velmi dobře i na Zemi v těžebním průmyslu, při geologickém průzkumu, využít jej mohou vědci, vojáci nebo třeba záchranáři.