Některé bakterie jsou známé tím, že samy od sebe vytvářejí elektrický proud. Tak proč toho nevyužít? Už dříve se objevily pokusy „zapřáhnout“ takové bakterie do baterií nebo palivových článků. Nebyly ale příliš úspěšné.
Vědci to ale nevzdávají. Výzkumný tým německého Karlsruhe Institute of Technology (KIT) nedávno vytvořil biohybridní systém s hydrogelem, který vytváří prostředí pro „elektrické“ bakterie a zároveň dovede efektivně získávat jejich elektřinu.
V tomto případě jde o takzvané exoelektrogenní bakterie. To jsou mikrobi, kteří produkují volné elektrony a skrz svou buněčnou membránu je vypouštějí do okolního prostředí. Stačí jenom nějakým důmyslným způsobem tyto elektrony odchytávat a elektrické baterie se mohou stát živým zdrojem energie. To ale není tak jednoduché. Získání elektronů od těchto bakterií vyžaduje vodivé materiály a ty většinou nejsou vůči bakteriím příliš šetrné.
Tým institutu KIT si proto vytvořil nový typ vodivého materiálu, který obstojně vede elektrický proud a zároveň není pro bakterie nebezpečný. Je to elektrický vodivý hydrogel, který tvoří uhlíkové nanotrubičky a nanočástice oxidu křemičitého, navzájem pospojované řetězci DNA. Když se do tohoto hydrogelu přidají potřebné živiny, tak vznikne přívětivé prostředí pro elektrické bakterie. Hydrogel zároveň velmi dobře odvádí elektřinu těchto bakterií, kterou je pak možné využít dle libosti.
Když už hydrogel není třeba, tak k němu stačí přidat vhodný enzym, který rozstříhá řetězce DNA, a hydrogel se rozpadne. Úpravou délky a sekvencí použitých řetězců DNA je také možné měnit vlastnosti výsledného hydrogelu a přizpůsobit je konkrétním potřebám aplikace.