MWC Barcelona, vlajková loď kongresů a doprovodných akcí zaměřených na mobilní technologie a související průmysl, letos připlul v novém formátu.
Mobile World Congress (MWC) 2021 doplněný výstavou se letos konal po roční přestávce vynucené covidem-19 v Barceloně od 28. června do 1. července. Největší akce s mobilním ekosystémem na světě se uskutečnila poprvé v hybridním formátu, v kombinaci fyzické a virtuální akce, a ohlásila novou éru konektivity a spolupráce v telekomunikačním průmyslu. I když na výstaviště nepřišlo mnoho návštěvníků, tisíce se jich přihlásily virtuálně. Sdružení GSM zastupující zájmy provozovatelů mobilních sítí po celém světě, organizátor MWC, doufá, že se situace vrátí příští rok do normálu, a již stanovilo termín na 28. února až 3. března 2022.
Letošní téma Connected Impact postavilo do popředí sílu mobilních technologií, jež ovlivnily smysluplné změny, a nastavilo zrcadlo možnostem mobilních systémů. Výroční zpráva pořadatelů o globální mobilní ekonomice odrážela pokračující dynamiku zavádění 5G, kdy každý region má nyní živou komerční 5G síť. Od posledního setkání v Barceloně v únoru 2019 počet 5G sítí narostl ze tří v Jižní Koreji na 165 sítí vystavěných ve více než 65 zemích. Zpráva zdůraznila klíčovou roli, kterou budou mobilní technologie hrát v období, kdy se vlády budou snažit oživit své ekonomiky.
Rok 2020 přinesl v důsledku pandemie světové ekonomice bezkonkurenční výzvy a historické změny. Rychle vyšlo najevo, že mobilní technologie, zejména tzv. mobilní platby, budou hrát důležitou roli při udržování kontaktu lidí, zajišťování zásadní finanční podpory a poskytování bezpečných a bezkontaktních způsobů platby za jídlo, elektřinu a další životní potřeby.
Statistika uvádí, že se každý měsíc po celém světě používá na 300 milionů účtů. V prosinci 2020 bylo prostřednictvím mobilních plateb převedeno na 70 miliard dolarů.
SÍŤ HVĚZDOU KONGRESU
Na kongresu byla analyzována situace ovlivněná celosvětovou pandemií a formulovány nastupující trendy. Odborníci očekávají, že do konce roku 2025 bude 5G představovat více než pětinu celkových mobilních připojení a více než dva z pěti lidí na celém světě budou žít v dosahu 5G sítě.
V roce 2021 byly sítě 5G poprvé spuštěny v Indonésii a v Keni a teprve tento měsíc v Tádžikistánu. Ačkoli 4G má ještě značný prostor pro další růst, očekává se, že ve světovém měřítku dosáhne svého vrcholu do roku 2023, a to pokrytím těsně pod 60 %. Technologie 5G se totiž začne prosazovat v nových oblastech. Na předních trzích s 5G, tedy v Číně, v Jižní Koreji a v USA, už technologie 4G dosáhla svého vrcholu a v některých případech začala dokonce klesat.
Své řešení s hvězdnou technologií předvedl čínský technologický gigant Huawei pod označením Smart Airport Solution, a jak název napovídá, je zaměřeno na optimalizaci provozní efektivity letišť, zatímco španělská nadnárodní telekomunikační společnost Telefonica představila zařízení vyvinuté společností Vertical Green pro výzkum, vývoj a dálkové monitorování plodin.
Samotné město Barcelona vyvinulo v posledních letech poměrně velké úsilí, aby se přeměnilo v „městskou laboratoř pro ověřování a přijímání 5G technologie“.
„Tento kongres je velkou výlohou, kde lidé mohou vidět dosažený pokrok,“ řekl Eduard Martin, ředitel iniciativy World Capital Barcelona. „Ve společnosti 5G Barcelona jsme doposud zahájili 19 zkušebních projektů využívajících technologii 5G.“ Jedním z těch, které byly představeny na kongresu, je 5G autonomní dezinfekční robot. Společný projekt iniciativy Mobile World Capital Barcelona, konsorcia 5G Barcelona, španělského energetického konglomerátu Acciona a nadnárodní telekomunikační společnosti Orange, je navržen tak, že robot na trhu s potravinami ve městě Mercabarna eliminuje bakterie ultrafialovým světlem.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)