Český startup Precismo vytvářející přesné digitální kopie zboží pro použití ve virtuální realitě získal již druhou investici a chce expandovat do zahraničí. Využití hledá u e-shopů i v průmyslové výrobě.
Společnost Precismo sídlící poblíž Prahy vyvinula unikátní technologii pro fotorealistické 3D skenování s využitím autonomního robota. Klientům pomáhá provozovat virtuální obchody, kontrolovat kvalitu výrobků či tvořit reklamní materiály bez nutnosti trávit dlouhé hodiny v ateliéru. Nyní získala investici ve výši necelých milion eur z fondu Nation1, kterou chce využít na zvyšování kapacit i hledání nových zákazníků po celém světě.
První prototyp robotického 3D skeneru vznikl již v létě roku 2017, kdy dva dlouholetí přátelé Mikoláš Herskovič a Zdeněk Glazer spatřili příležitost v rychle se rozvíjejícím odvětví virtuální a rozšířené reality. S pomocí úvodní investice od fondu Koopeo Ventures začali takřka na zelené louce vyvíjet systém, jež umožňuje plně automaticky naskenovat jakýkoliv předmět, a jeho výslednou digitální kopii ihned použít ve virtuálním světě.
Díky tomu mohou například fotografové či reklamní agentury tvořit exteriérové snímky bez toho, aby opustili pohodlí svého ateliéru. Filmaři používají digitální modely při tvorbě vizuálních efektů, programátoři a grafici při vývoji počítačových her i profesionálních aplikací. Mezi další potenciální uživatele 3D skenování patří e-shopy, které chtějí umožnit zákazníkům prohlédnout si zboží ve velké míře detailu, a to i na dálku.
Skenovací technologií by měla být využitelná rovněž v průmyslu, například pro výrobce automobilů, letadel či zbraňových systémů. „Veškeré snímané předměty fotíme ze stovek různých úhlů, v různorodých světelných podmínkách a s použitím nejkvalitnější optiky, která je v současnosti na trhu. Díky tomu dokážeme v 3D modelech objevit povrchové defekty a praskliny, které výrobci při aktuálně používaných optických kontrolách nemají šanci odhalit," zmiňuje Zdeněk Glazer z Precismo. Zapojení této pokročilé defektoskopické metody do výrobních linek tak firmám fakticky významně snižuje počet reklamací a v konečném důsledku znamená úsporu nákladů.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku, který vychází 2. června.)