Americký startup Pyka se sídlem v Kalifornii se v roce 2020 blýskl autonomním elektrickým práškovacím letounem Pelican Spray. Nedávno představili nový letoun Pelican Cargo, který představuje nákladní variantu Pelicanu. Podle tvůrců jde o momentálně největší autonomní elektrický nákladní letoun světa.
Elektrický letoun Pelican Cargo slibuje ve srovnání s automobily podstatně rychlejší přepravu a oproti současné letecké přepravě levnější provoz, navíc je šetrný vůči životnímu prostředí. Kromě ekologického provozu totiž zástupci firmy usilují o snížení, nebo raději odstranění emisí oxidu uhličitého i z dodavatelských řetězců.
Pelican Cargo byl vyvinut jako bezpilotní letecký systém pro poslední článek logistického řetězce, který zahrnuje doručení zásilky příjemci. Představitelé startupu zdůrazňují, že jejich autonomní nákladní letoun by měl být obzvláště užitečný pro odlehlé komunity na venkově.
Drak letadla a konstrukční součásti Pelican jsou vyrobeny z vysoce výkonných kompozitních dílů z uhlíkových vláken, kovových součástí odolných proti korozi a složitých 3D tištěných sestav pomocí standardních výrobních procesů v leteckém průmyslu.
Letoun je vybaven 50KWh soustavou lithium-iontových baterií, která na jedno nabití zajistí dolet do vzdálenosti 320 km a 20minutovou rezervu. Redundantní uspořádání jednotlivých napájecích součástí poskytuje vyšší úroveň bezpečnosti a eliminuje body selhání.
Pohon zajišťují čtyři autonomní elektrické motory Pyka, každý výkonem 25 kW pohánějící po jedné z vrtulí. Zajímavé je i jejich uspořádání, pod každým křídlem jsou zavěšeny dvě pohonné jednotky, přičemž jedna pohání vrtuli před křídlem a druhá za ním.
Stroj má délku 7,3 m, dosahuje výšky 2,1 m a rozpětí jeho křídel činí 11,5 m. Do nákladního prostoru o objemu 1,87 m3, dostupného po odklopení přední části letounu, je možné uložit náklad o maximální hmotnosti 181 kg.
Ke startu a přistání potřebuje letoun plochu o velikosti cca 183 × 15 m se zpevněným povrchem. Po vzletu se pohybuje cestovní rychlostí zhruba 148 až 168 km/h.
Pelican Cargo je řízen dvěma počítačovými systémy zpracovávajícími každou sekundu miliony údajů získávaných ze soustavy zdvojených senzorů, včetně laserového LIDARu, systému GPS a radaru. Podle vyjádření představitelů startupu Pyka tak díky spolehlivosti autonomního letu postačí k provozování Pelican Cargo minimální výcvik.
Pyka už hlásí předběžné objednávky na více než 80 strojů od tří prvních zákazníků: jedním z nich byl měla být britská společnost Skyports Drone Services, která by měla první stroje nasadit už na začátku druhého čtvrtletí v Cornwallu.
Foto: Pyka Inc.