Kvůli pandemii koronaviru se autoprůmysl v Evropě téměř zastavil, některé automobilky volají po nastartování trhu i prostřednictvím šrotovného. Názory na řešení této krize se ale různí.
Automobilový průmysl prochází těžkou zkouškou. Vzhledem k pandemii koronaviru se dočasně zastavila výroba většiny aut a dílů potřebných k jejich montování. Nezastavila se navíc pouze výroba, ale také prodeje vozů. Automobilky i jejich dodavatelé přišli během několika týdnů na tržbách o desítky miliard korun.
To nejsou dobré zprávy už proto, že automobilový průmysl tvoří v České republice kolem 9-10 % HDP a zhruba 26 % průmyslové výroby. „Je jasné, že se jedná o nejhorší krizi, která kdy tuto oblast zasáhla. V sázce jsou pracovní místa 14 milionů Evropanů," říká šéf evropského sdružení automobilových výrobců ACEA Eric-Mark Huitema. Poptávka po vozech v minulých měsících prudce klesla. V únoru se například čínský automobilový trh, ten největší na světě, meziročně propadl o 79 % na 310 tisíc prodaných vozů.
Pro výrobce automobilů je nyní klíčové, aby se podařilo výrobu a prodeje aut opět rychle nastartovat. Automobilky se ale obávají, že lidé začnou šetřit a výrazně se sníží poptávka. Podle některých analytiků se kvůli tomu dokonce dočasně sníží ceny nových i starších osobních vozidel. Pomohlo by zavedení šrotovného? Například v Německu příspěvek na nákup nového vozu zavedli již po globální hospodářské krizi v roce 2009 a prodeje díky tomu výrazně vzrostly i tuzemským automobilkám, které velkou část své produkce směřují právě do Německa.
Ochlazení se samozřejmě nebude týkat jen automobilového průmyslu, ale také návazných oborů. U nás ho už pociťují subdodavatelé, tedy nejcitlivější článek řetězu. Jen pro představu: české firmy nebo pobočky vyrábějí bezpečnostní pásy, automobilové potahy, interiérové díly, světla, části karoserie, příslušenství motoru, výfuky, převodovky nebo řadicí páky a vyvážejí je prakticky do všech německých automobilek včetně těch luxusních. Jakkoliv jsou automobilky samotné připravené ochlazení ustát, u jejich subdodavatelů nemusí zdaleka toto pravidlo platit.
Elektromobilita, autonomita, sdílení...
Narušení globálního automobilového hodnotového řetězce není však symptomem jen poslední doby a je odrazem i řady dalších příčin. Automobilový průmysl je narušován několika silnými vlivy, jako jsou elektromobilita nebo autonomní či sdílené automobily. To způsobuje bezprecedentní vývoj technologií a obchodních modelů.
Automobilky stojí před nutností investovat miliardy do rozvoje nových technologií typu elektromobility, mimo jiné proto, aby dodržely přísné předpisy Evropské unie. Důvodem je mimo jiné nové kolo regulací EU, které po výrobcích vyžaduje plnění nových limitů emisí CO2 neboli spotřeby aut jednotlivých vozů. Ti tvrdí, že zvláště při současných náladách (stále vyšší zájem o vozy SUV a stále menší zájem o diesely) absolutně není možné je splnit s konvenčním portfoliem. A pokud nic nezmění, nesplnění předpisů EU je zatíží ročními pokutami 25 miliard eur za rok (646 miliard korun). Na něco takového nemá nikdo.
Výrobci skutečně netuší, co bude dál. Například šéf Mercedesu Ola Källenius přiznává: „Nabízíme všechna správná auta, abychom těchto cílů dosáhli. Ve výrobním portfoliu máme hned několik elektrických a plug-in hybridních vozů. Nemůžeme ale nařídit, co si zákazník koupí," dodává realisticky a tuší, že zájem o tyto modely je a zůstane velmi malý.
(Celý článek naleznete v Technickém týdeníku vycházejícím 2. června 2020.)