3D tisk gelů a měkkých materiálů vytvoří biosenzory, měkké mikroboty a další medicínská zařízení na míru. Výzkumný tým amerického institutu National Institute of Standards and Technology (NIST) vyvinul novou metodu 3D tisku gelů a podobných měkkých materiálů. Tímto postupem je možné vytvářet komplexní struktury z takových materiálů, a to s nanometrovou přesností. Jeho tvůrci dokázali tisknout struktury až do velikosti zhruba 100 nm.
Gely a jim podobné materiály jsou zároveň často kompatibilní s živými buňkami, což je předurčuje k výrobě malých a měkkých medicínských zařízení, jako jsou specializované systémy pro užívání léků, substráty pro růst a výzkum buněk i tkání, biosenzory pro detekci patogenů, měkké mikroboty nebo ohebné elektrody, které by bylo možné vložit či například vpíchnout injekcí do lidského těla.
Jak říká Andrei Kolmakov z NIST, když 3D tiskárna tiskne se standardním materiálem, jako je plast, tak obvykle přidává vrstvu za vrstvou, jako když se dělají lasagne. 3D tisk s gelem je ale více jako delikátní příprava pokrmu. Dnes se při 3D tisku gelem obvykle využívá pro zpevnění tvaru výsledného objektu ultrafialový nebo optický laserový paprsek. Kolmakov s kolegy namísto toho použili paprsky elektronů anebo rentgenové paprsky.
V těchto oblastech elektromagnetického záření je možné paprsek mnohem více zaostřit, a tím pádem vytvořit struktury s jemnějšími detaily. Tak přesný 3D tisk je nezbytný pro smysluplné tkáňové inženýrství i pro řadu dalších biologických a medicínských aplikací. Další výhoda elektronů a rentgenového záření spočívá v tom, že k vytvoření formy tištěného objektu nejsou nutné žádné speciální látky.