Mezinárodní konference SolidWorks World se během čtvrtstoletí, co se pořádá, etablovala coby vrcholná událost pro všechny ty, kteří chtějí vědět, co je v oblasti softwarového navrhování nového. Letošní ročník se konal v první polovině února v americkém Nashvillu pod pozměněným názvem 3DExperience World (to aby lépe reflektoval ekosystém tvořený celou řadou řešení od společnosti Dassault Systèmes) a přilákal okolo 6 000 návrhářů, inženýrů, podnikatelů a manažerů z celého světa. Čtyřdenní akce byla plná konferencí a školení pro všechny, kteří se chtěli dozvědět více o nejnovějších nástrojích dostupných na platformě Dassault Systèmes.
Během čtyřdenní akce se na jevišti vystřídala řada podnikatelů a inovátorů s mnoha inspirativními nápady. Uskutečnilo se více
než 350 odborných zasedání, praktických workshopů a panelových diskusí o nejnovějších inovacích v oblasti 3D designu, správy dat či simulace a výroby.
S důrazem na zážitky
Ústředním tématem byla samozřejmě platforma 3DExperience, druhým jménem platforma Business Experience. Tímto zástupným jménem se chce zdůraznit ústřední myšlenka platformy, jíž je vytváření a sdílení (ve veřejném nebo soukromém cloudu, ale nikoli nutně), pracovních zkušeností výrobců a jejich zákazníků s důrazem na to, že tyto zkušenosti mají být současně i pozitivním způsobem zabarvené zážitky. Přestože mnoho uživatelů 3D CAD může i nadále uspokojovat své nároky čistě prostřednictvím stolních počítačů, jen málo z nich popře výhody, které nabízí řešení pro spolupráci od společnosti Dassault Systèmes. S tím, jak se Průmysl 4.0 postupně stává realitou, stávají se pro firmy při budování strategie růstu cloudová PLM řešení stále důležitějšími.
„Na platformě 3DExperience jsou nyní všichni, kdo se podílejí na koncepci, designu, simulaci, výrobě, prodeji a servisu, spojeni a integrováni do jedné nepřetržité smyčky. Zákazníci SolidWorks mohou samozřejmě i nadále pracovat na on-promise verzi SolidWorks, kterou mají ve svých stolních počítačích, pokud tomu dávají přednost, ale možnosti, které nyní nabízíme, uvolňují čas na přemýšlení, tvorbu a realizaci," vysvětlil v úvodu konference generální ředitel společnosti SolidWorks Gian Paolo Bassi (na snímku).
Například společnosti působící v oblasti aditivní výroby se samozřejmě o takováto řešení zajímají stále více a během hlavního bloku konference bylo také představeno několik inspirativních projektů, které s 3D tiskem pracují. Vedle projektu BioDapt, specializujícího se na výrobu protéz dolních končetin, si nejvíce pozornosti získala nezisková organizace Magic Wheelchair, která vyrábí kolečková křesla, resp. vozítka pro tělesně handicapované děti.
Gian Paolo Bassi ve své prezentaci dále představil nástroje Selection Helper a Sketch Helper, nové funkce strojového učení dostupné ve 3D Creatoru. V průběhu letošního roky by měla být uvedena na trh také funkcionalita Mate Predictor, založená na umělé inteligenci, která zjednoduší vytváření sestav a poskytne dosud nemožné automatizační funkce, které ušetří výrobní čas.
Koncem tohoto roku by podle Bassiho měly být k dispozici také tři nové nástroje:
- 3D Sheet Metal Creator - navrhování plechových komponentů bude k dispozici v libovolném prohlížeči;
- 3D Pattern Shape Creator - nový způsob vytváření tvarů založený na vizuálním programování;
- Function-Driven Generative Design - nejpokročilejší optimalizace multiscénářové a multifyzikální topologie.
Na konferenci byla přítomna také řada významných hráčů v oblasti 3D tisku - firmy Stratasys, 3D Systems, Xometry či RIZE. Stratasys během 3DExperience World oznámil uvedení na trh nové cenově dostupné 3D tiskárny pro designéry s označením J826. Tato menší 3D tiskárna je založena na technologii PolyJet a je vybavena všemi funkcemi řady J8, včetně barev Pantone a možnosti práce s materiály, jako je VeroUltraClear, které umožňují prototypování pro výrobu ze skla, čirých polymerů nebo průhledných obalů.
Mike Schultz, paralympijský zlatý medailista, zakladatel a designér již zmíněné společnosti BioDapt Prosthetics, seznámil publikum s produktem, na němž se vedle jeho firmy podílelo také Centrum pro pokročilý design na platformě 3DExperience. Jedná se o protetickou nohu s označením BioDapt VF2, která je určena především ke sportovním a pohybově náročnějším aktivitám. Nyní BioDapt pracuje na protéze Everyday Cruiser, která by díky využití platformy 3DExperience měla umožňovat ještě širší škálu pohybů.
Nová koncepce výzkumu a vývoje
Společnost Dassault Systèmes zásadně změnila i koncepci svého výzkumu a vývoje. Ta je nyní jednotná, z čehož by měly jednotlivé produkty výrazně profitovat. „V minulosti existovala oddělení výzkumu a vývoje pro každou značku zvlášť, tzn. své oddělení měl SolidWorks, Delmia, Simulia, Catia nebo Enovia. Nyní existuje pouze jedno R&D oddělení. Máme tak obrovský fond technologií a všichni můžeme těsněji spolupracovat. Díky novému způsobu navrhování věcí prostřednictvím aditivní výroby bude tato integrace velmi přínosná," zdůraznil Mark Rushton, manažer produktového portfolia společnosti SolidWorks.
„3DExperience Works je příkladem toho, jak budou uživatelé SolidWorks těžit z velkých investic do výzkumu a vývoje, které společnost Dassault Systèmes provádí. SolidWorks ‚nakupoval' v centrále společnosti Dassault Systèmes ve Francii a vybral si technologie, které pak zakomponoval do svých řešení," komentoval nové možnosti kooperace v rámci celé značky Gian Paolo Bassi.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku č. 6)