Představte si funkční plavidlo, které od přídě až záď měří pouhých 30 μm. Tedy asi jednu třetinu tloušťky lidského vlasu. Právě takové lodě tiskne na 3D tiskárně tým fyziků, které vedly Rachel Dohertyová a Daniela Kraftová z nizozemské Universiteit Leiden. Svá 3D tištěná mikroplavidla vědci sledovali s pomocí elektronového mikroskopu, kterým rovněž pořizovali jejich snímky.
Výzkumný tým Universiteit Leiden zkoumá rozmanité mikroskopické objekty při pohybu v prostředí. Jedním z jejich cílů je porozumět pohybu mikroorganismů v kapalinách, jako jsou například bakterie. Mikroorganismy mají rozmanité tvary a velikosti, u syntetických objektů je to ale mnohem méně pestré. Výzkum tohoto typu se obvykle soustředí na syntetické kulovité objekty. 3D tisk mikroobjektů ovšem nabízí nové možnosti. Badatelé vytiskli a studovali například mikroskopické objekty spirálovitého tvaru, které rotují kolem podélné osy a při tom se pohybují v kapalině.
Zvládli ale také 3D tisk komplikovanějších objektů, jako jsou právě zmíněné mikrolodě. Použili k tomu 3D tiskárnu Nanoscribe Photonic Professional, která obstála na jedničku. Výsledkem 3D tisku byly nejmenší lodě na světě, které mohou plout ve vodě. Tyto mikrolodě mají vlastní katalytický pohon. Jeho klíčovým prvkem je vhodně umístěná ploška platiny. Funguje jako katalyzátor prudkého rozkladu peroxidu vodíku, který zajišťuje pro pohon potřebnou energii. Výsledky výzkumu ukázaly, že soudobý 3D tisk mikroobjektů posunuje výzkum a vývoj syntetických mikroskopických objektů pohybujících se v kapalinách. Čeká na ně řada aplikací v diagnostice a medicíně.