V současné době probíhá po světě, a to i velmi nedaleko našich hranic, několik válečných konfliktů, které za sebou zanechávají mrtvé a zraněné vojáky i civilisty. Války jsou ve své krutosti ale také motorem technologického pokroku reagujícího na potřeby lidí uprostřed nich. Firmy vyvíjejí produkty, které se například snaží chránit své nositele a minimalizovat zranění pocházející z explozí nášlapných min.
Lidé z ukrajinského Charkova a jeho okolí se s válkou, kterou v únoru 2022 rozpoutalo Rusko, setkávají každý den. A to nejenom prostřednictvím přímých bojů či ostřelování, ale také při pohybu zaminovanými plochami postižených oblastí. A právě v Charkově žije Ihor Jefimenko, majitel firmy Ukrainian Spring Group Center, která se až do loňského roku primárně zabývala opravami nákladní techniky či výrobou a prodejem náhradních dílů. V současné válečné době však poněkud změnila svůj ráz a zaměřuje se na výrobu vojenského vybavení, jako jsou neprůstřelné vesty, helmy, tlumiče či obrněná vozidla.
Na jaře letošního roku ale přišel okamžik, který znamenal další změnu strategie. „Můj příbuzný šlápl na minu, která pod ním vybuchla, a kvůli této explozi přišel o prsty na noze. V ten okamžik jsem začal přemýšlet nad tím, jak by bylo možné pomocí nějakých speciálních bot ochránit lidi před minami a zabránit tak těmto typům zranění,“ uvádí v korespondenčním rozhovoru pro Technický týdeník.
Ihor Jefimenko svůj nápad pomoci diskutoval s několika ženisty a pyrotechniky, kteří mu ukázali fotku pavoučích bot z internetu. „To mě inspirovalo k vytvoření vlastního modelu,“ dodává. Technologie, kterou se nechal inspirovat, pochází z Kanady, konkrétně jde o zhruba 25 let starý koncept kanadské společnosti Med-Eng systems. Kanadští vojáci tyto boty nosili například jako ochranu proti slabším typům nášlapných min [zhruba 30—50 g výbušniny — pozn. red.] v Afghánistánu. Několik kanadských vzorků se na Ukrajinu dostalo a Ihor Jefimenko během zhruba tří týdnů vyvinul jejich vlastní verzi.
„Zkoušeli jsme různé materiály a technologie výroby, vytvářeli jsme a následně testovali vlastní prototypy a vzniklo poměrně velké množství variant. Nejlepší vzorek jsme pak začali vyrábět pro využití v terénu,“ pokračuje s tím, že zhruba 80 % boty je vyrobeno z různých plastů a kompozitních materiálů, přičemž nákup materiálu probíhá v Ukrajině i v Evropě.
„Pro upínání používáme klasická snowboardová vázání, protože jsou levná a relativně dobře dostupná. Samotné pavoučí nohy tiskneme na 3D tiskárnách, ve výrobě jich máme momentálně téměř 50.“
Podle amerického webového portálu Popular Mechanics tato technologie čtyřhrotých pavoučích bot obecně snižuje rizika závažných a devastujících zranění dolních končetin několika způsoby. Čtyři pavoučí nohy zvětšují horizontální odstup končetiny od vybuchující nášlapné miny, což chrání chodidla, nohy i třísla, která se v ten moment nacházejí přímo nad explozí.
„Ještě důležitější ale je skutečnost, že boty díky hrotům vytvářejí několikacentimetrovou vzduchovou mezeru mezi zemí a nohou. A právě tato mezera výrazně snižuje energii, která se z výbuchu v zemi přenáší přímo do lidského těla. Velká část této energie totiž unikne do stran. Jako ochranný faktor navíc pomáhá i samotný tvar a materiál konstrukce podrážek, protože dokáže část energie pohltit a zbylou odrazit pryč od chodidla,“ uvádí online magazín.
Tento princip potvrzuje i Ihor Jefimenko, který doplňuje, že jeho boty jsou účinné proti sovětským protipěchotním minám PFM-1, PMN-1 a PMN-2, což jsou typy, které nyní Rusko na Ukrajině používá. Nutno dodat, že tyto miny obsahují od 40 g do 250 g výbušniny, což znamená, že některé exploze jsou velmi silné a člověka bez ochrany dokážou zabít. Konstrukčně i materiálově jsou boty navrženy tak, aby se plastové nohy při pohlcování energie z výbuchu roztříštily. V takovém případě, jestliže nejsou poškozeny další části, lze na snowboardové vázání jednoduše nasadit nohy nové a boty znovu použít.
„Pokud člověk šlápne na typickou protipěchotní minu v běžné obuvi, je riziko devastace chodidla a někdy i celé nohy velmi pravděpodobné a s takovým zraněním už hrozí i okamžité vykrvácení. Pavoučí boty člověka před zraněním neochrání, silnější výbuch i tak láme kosti, nicméně noha zůstane v celku, což je to nejdůležitější,“ říká ukrajinský konstruktér a na závěr dodává, že v současné době už pro potřeby armády jeho firma vyrobila více než 600 párů bot, přičemž výrobu zatím financuje z vlastních zdrojů.
„Máme potvrzených už asi 10 výbuchů a ve všech případech zůstaly nohy pyrotechniků bez závažných zranění. Naše boty pomáhají a tomu jsem opravdu moc rád.“
Český patent chrání nohy vojáků i civilistů
Konstrukce ukrajinských pavoučích bot má však už z podstaty svůj limit v tom, jak dobře se s nimi dá chodit. Při zaboření v měkkém terénu pak ani jako ochrana nefungují. Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o ochranný doplněk k běžné obuvi, který činí chůzi složitější, jsou boty vhodné zejména pro okamžiky, kdy je třeba přejít přes minové pole, případně prostor s pomocí detektorů od min vyčistit. Znamená to, že je lidé nosí s sebou jako příslušenství, které v případě potřeby obují a mimo nebezpečné území zase zují.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)