Britská společnost Peel L&P Environmental z Manchesteru plánuje výstavbu závodu na získávání vodíku z plastového odpadu v hodnotě 20 milionů liber.
Podle tiskové zprávy byl nedávno dokončen takzvaný Front End Engineering Design (FEED) a projekt závodu na získávání vodíku z plastového odpadu. Zařízení, jehož výstavba je plánována v Cheshire, bude vytvářet z odpadního plastu vodík, který by mohl být použit jako palivo pro automobily, autobusy a těžká nákladní vozidla.
Dokončená studie hodnotila všechny konstrukční a technické aspekty navrhovaného zařízení. Rovněž vyhodnotila celkové náklady projektu (odhadované na 20 milionů liber), což společnosti Peel L&P Environmental usnadní finalizaci financování projektu.
Zařízení na výrobu plastu a vodíku je první částí „plastového parku“ plánovaného v Protosu, který způsobí převrat ve způsobu, jakým je v současné době nakládáno s plastovým odpadem. Předpokládá se, že bude jedním z mnoha plastových parků ve Velké Británii, a poskytne tak komplexní řešení pro 4,9 milionu t plastového odpadu produkovaného ve Velké Británii každý rok, což zabrání tomu, aby skončil na skládkách, vyvážel se do zámoří nebo do oceánu. Plánovaná aplikace pro první Plastic Park v Protosu se očekává do konce roku.
Zařízení typu „UK first“, které získalo souhlas od rady Cheshire West & Chester Council v březnu 2020, bude využívat průkopnickou technologii DMG (Distributed Modular Generation) vyvinutou společností Powerhouse Energy Group ve vědeckém parku Thornton. Zařízení transformuje způsob, jakým se s plasty zachází v regionech, přičemž režim má také poskytnout plán pro budoucí projekty, které budou zavedeny na národní úrovni. Společnost Peel L&P Environmental v příštích několika letech vybuduje po celé Velké Británii minimálně 11 takových zařízení, nicméně výhradní práva na technologii Powerhouse Energy můžou ve Velké Británii v konečném důsledku vést i ke vzniku více než 70 takových zařízení.