Na nedávném veletrhu K se opět sešli všichni velcí hráči působící na poli plastikářského a gumárenského průmyslu.
V tomto článku se budeme věnovat novinkám, s nimiž na düsseldorfské výstaviště, kde se veletrh konal, přijeli dva velcí výrobci vstřikovacích strojů a jejich příslušenství – firmy Arburg a Engel.
Německý Arburg na veletrhu K ve vlastním stánku a u partnerů představil celkem 20 strojů. Hlavním tématem jeho veletržní prezentace byla digitalizace a cirkulární ekonomika. Pod heslem „arburgXworld“ demonstroval hlavní prvky a novinky ze své rozsáhlé nabídky digitálních produktů a služeb. K nim se řadí mnoho nových aplikací určených pro stejnojmenný zákaznický portál – počínaje aplikací Machine Finder pro vhodný Allrounder přes Virtual Control pro simulaci řídicí jednotky stroje až po Self Service pro analýzu a odstranění závad. Pomocí aplikace Configuration si mohou zákazníci poprvé sami nakonfigurovat a on-line objednat nový stroj Allrounder 270 S compact.
Na jedenácti interaktivních stanicích stánku Road to Digitalisation získali návštěvníci další informace o oblastech „chytrý stroj“, „chytrá výroba“ a „chytrý servis“. Obzvláště žádaná byla digitální řešení jako Arburg Remote Service (ARS), noví asistenti plnění a plastif ikační asistenti.
PŘÍKLADY Z PRAXE CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY
Svým programem „arburgGREENworld“ se Arburg u příležitosti veletrhu K 2019 zaměřil na efektivitu zdrojů a cirkulární ekonomiku (oběhové hospodářství). Základem programu jsou čtyři pilíře: Green Machine pro efektivní technické vybavení stroje, Green Production pro inovativní postup a výrobu šetrnou ke zdrojům, Green Services, které zahrnují služby a předávání know-how např. pro zpracování recyklátu a Green Environment pro interní procesy Arburg. Na dvou vstřikovacích strojích Arburg na veletrhu K 2019 ukázal příklady toho, jakým způsobem lze opakovaně použít recyklát a vrátit jej znovu do oběhu.
Jedním z nich byl nový hybridní vstřikovací stroj Allrounder 1020 H v provedení Packaging, který zpracovával nový PP materiál společně s 30% jednodruhovým PP recyklátem do podoby tenkostěnných kelímků.
Druhá aplikace ukázala, jakým způsobem lze PCR materiál z domovního odpadu vrátit zpět do oběhu a jak se z něj dají vyrábět technické produkty s dlouhou životností.
INOVATIVNÍ STROJE, PROCESY A POUŽITÍ
Dalšími významnými produktovými novinkami a aplikačními inovacemi byly hydraulický stroj Allrounder 270 S compact – první stroj z produkce Arburgu, který je možné konfigurovat a objednat on-line, nový stroj s otočným stolem 1600 T v expozici partnerské firmy Lauffer, smart zařízení na klíč s asistentem plnění a plastifikačním asistentem integrovaným do řízení Gestica, nové zařízení na klíč přidružené ke stroji Allrounder 470 S, který v procesu FIM zastřikoval 3D dotykové fólie, nebo studie nového freeformeru 300-4X, který obsahuje dodatečnou osu rotace pro umožnění výroby aditivních komponentů zesílených vláknem.
ENGEL OPĚT ROZŠIŘUJE NABÍDKU AUTOMATIZAČNÍCH SYSTÉMŮ
Rakouská společnost Engel na letošním Káčku prezentovala mimo jiné i svou širokou a opět o něco širší nabídku automatizačních systémů. Inovovány byly například lineární roboty viper. V dlouhém provedení dosáhnou tyto roboty při identickém zatížení a maximální dynamice delších zdvihů pro vyjmutí z formy, v případě robotu viper 20 se například jedná o 1 100 mm místo dosavadních 900 mm. Robot viper 20 tak pohodlně dosáhne i na europalety, k čemuž byl doposud i při menších manipulačních hmotnostech nutný minimálně robot viper 40. Prodloužení zdvihu X tak zajišťuje kompaktní manipulační prostor a snižuje investiční náklady.
Kromě mechanické optimalizace umožnily tuto inovaci funkce smart inject 4.0. Rozhodující pro ni je jednak iQ vibration control pro aktivní kompenzaci vibrací, jednak multidynamic, který velmi přesně určuje zatížení a na tomto základu optimálně využívá kinematiku robotu. Obě softwarová řešení patří k standardnímu vybavení lineárních robotů viper.
Prodloužení zdvihu X je od veletrhu K 2019 dostupné jako volitelná výbava pro lineární roboty viper s konstrukčními velikostmi 12 až 60.
PNEUMATICKÝ TAHAČ VTOKŮ S MIMOŘÁDNĚ DLOUHOU ŽIVOTNOSTÍ
Engel na Káčku dále představil nový pneumatický tahač vtoků pic A, který je unikátní hned ve dvou směrech. Místo klasické pevné osy X má pic A jako první výrobek v tomto segmentu otočné rameno, které pracuje v minimálním prostoru. Nový kinematický systém umožňuje plynulé nastavení zdvihu pro vyjmutí z formy do maximálně 400 mm. Nové je rovněž to, že i modul osy Y lze nastavit pouze několika pohyby. Oblast otáčení osy A se flexibilně přizpůsobí od 0° do 90° podle příslušných požadavků.
Další výhodou je komfortnější obsluha: ve zcela zaklopené poloze otevírá pic A celý prostor formy, což umožňuje velmi jednoduchou a rychlou výměnu formy. Časově náročné vyklápění tahače vtoků a seřizování nastavovací jednotky XY tak patří minulosti.
Řízení pic A je stejně jako řízení všech ostatních robotů Engel integrováno do řízení vstřikovacího stroje CC300. Díky tomu lze celý výrobní proces řídit centrálně.
Pneumatický tahač vtoků pic A splňuje přísnou normu pro roboty EN ISO 10218 podle PL d a má kompletní dvoukanálové provedení.
KOMPAKTNÍ BEZPEČNOSTNÍ BUŇKA S OPTIMÁLNÍM PŘÍSTUPEM
Při integraci robotů, periferních systémů a dalších procesních jednotek nejde jen o kompaktní uspořádání, nýbrž také o souhru komponentů s certifikovanou bezpečností. Pro hospodárné spojení obou aspektů nabízí Engel standardizovaná, modulární řešení. Příkladem tohoto přístupu byla prezentace ve stánku zaměřeném na medicínskou techniku, kde byla k vidění nová kompaktní buňka určená k plně automatizované výrobě.
Buňka umožňuje provádět automatizovanou manipulaci s díly, i přesto je výrazně užší než obdobné zařízení se standardním ochranným zakrytováním. Přitom je tato buňka velmi flexibilní, jednoduše rozšiřitelná, současně je však i velmi bezpečná.
Při otevření se měnič boxů automaticky posune do strany, aby bylo možné získat volný přístup k formě během nejkratší doby pouze jedním pohybem. Kromě měniče boxů lze pomocí kompaktní buňky vytvořit ochranný kryt také u dalších automatizačních jednotek, jako například etážového pásového dopravníku nebo trayserveru. Standardizovaná konstrukce mimořádně usnadňuje přestavbu zařízení a umožňuje rychlou změnu produktu dokonce i v regulovaném prostředí čistého prostoru.