Americké, japonské a evropské vesmírné organizace spolupracují s potravinářským průmyslem, aby našly způsoby, jak pěstovat a vyrábět potraviny ve vesmíru. Společně vymysleli velmi zajímavé řešení v podobě přeměny plastového odpadu na poživatelné jídlo.
3D tisk už dnes nabízí široké možnosti při výrobě dílů do vesmíru. Tento způsob výroby lze ovšem použít i k výrobě potravin. Na vývoj potravinářských řešení pomocí technologií 3D tisku se zaměřuje kupříkladu společnost Beehex založená Anjanem Contractorem, inženýrem spojeným s NASA. Ačkoliv se zdá být myšlenka 3D tisku jídla z plastového odpadu na první pohled nesmyslná, dosavadní úspěchy na tomto poli ukazují, že není nereálná. Ve zjednodušeném principu stačí nashromážděný plastový odpad nadrtit a přesunout do bioreaktoru obsahujícího velmi specifické, modifikované bakterie. Ty požírají plast a přeměňují ho na biomasu, díky čemuž vzniká poživatelná hmota, která by v budoucnu mohla být základem 3D tištěných pokrmů.
Projekt by mohl nejen zajistit jídlo pro astronauty, ale také přispět k lepšímu hospodaření se zdroji Země. Mohl by dokonce nabídnout možnost boje proti potravinovým problémům po celém světě.