Velká část plastových fólií používaných při recyklaci bývá potištěna tiskařskou barvou obsahující složky ovlivňující recyklovatelnost. Německá společnost Brückner Maschinenbau proto zavedla testování potiskovacích barev na bázi polyuretanu (PU).
Kvalita recyklátu z odpadu potištěných fólií je často nízká, protože barva, zápach a zpracovatelnost jsou dostatečné pouze pro jednodušší aplikace. Černý pytel na odpadky je pak často druhým a zároveň posledním cyklem mnoha plastů. Konsorcium PrintCYC založené v roce 2019 s cílem podpořit oběhové hospodářství potištěných polyolefinových obalových fólií se to proto snaží změnit. Hlavní aktéři této iniciativy jsou výrobce strojního zařízení Brückner Maschinenbau, Erema, Kiefel a PackSYS Global. Z výrobců potiskovacích barev se do akce zapojily firmy Print Solutions a Profol, známý výrobce odlévaných polypropylénových fólií.
Podle nejnovějších zjištění lze výrazně zlepšit recyklovatelnost využitím inkoustového systému na bázi polyuretanu (PU). Testy prokázaly, že alternativní složení inkoustu vede k výraznému zlepšení v procesu mechanické recyklace na výrobní lince, která se v praxi obvykle používá k opětovnému zpracování odpadních potištěných fólií.
V počáteční fázi projektu byly úspěšně odzkoušeny možnosti výroby PE a PP fólií s přídavkem více jako 50 % recyklátu. V rámci vývojových prací byla odzkoušena pojiva na bázi nitrocelulózy (NC), polyuretanu (PU) a polyvinylbutyralu (PVB). Nejlepších výsledků bylo dosaženo při použití pojiva na bázi PU. Vzhledem k vyšší tepelné odolnosti (až 240 °C) nebyly pozorovány žádné vedlejší těkavé podíly ani zápach. Za těchto podmínek je možné vyrábět vysoce kvalitní recykláty s kvalitním probarvením.
Počáteční hodnocení dopadu na životní prostředí potvrdilo také nízké emise skleníkových plynů a nižší spotřebu energie při recyklaci fólií. Výsledkem testování se prokázalo, že pro recyklaci plastových obalů jsou důležité nejen informace o skutečném plastu, ale také o všech jeho složkách. R-Cycle přenáší tyto informace celým hodnotovým řetězcem — od výrobce až po zpracovatele plastového odpadu. Tímto způsobem lze produkty zaznamenané a označené v R-Cycle spolehlivě identifikovat a recyklovat podle vysokých kvalitativních standardů.