Koncern BASF SE z Ludwigshafenu rozšiřuje nabídku aplikací svého simulačního nástroje Ultrasim. CAE nástroj nyní vyhodnocuje také koncepty komponent založených na elastomerní bázi, zejména na elastomeru Elastollan, což je termoplastický polyuretan (TPU) od koncernu BASF.
CAE (computer aided engineering) je metoda využití počítačového softwaru k usnadnění inženýrské analýzy. Zvláštnost simulace s Ultrasim spočívá v možnosti reprezentovat nejen počáteční zatížení komponenty, ale i její zatížení cyklické. Simulace pokrývá tedy celý procesní řetězec od počátečního zpracování až po mechanické vlastnosti výsledného produktu. Analýza koncepce konstrukčních prvků na elastomerní bázi je s Ultrasim ihned k dispozici. Na obrázku je zobrazen 3D tištěný prototyp kabelového pouzdra pro výrobu vstřikováním.
K typickým vlastnostem elastomerů je podle odborníků BASF měknutí za napětí (Mullinsův efekt), které je patrné právě při cyklickém zatížení. Pro simulaci je proto nezbytné zvážit toto materiální chování. Ultrasim umožňuje přesné zobrazení měknutí za napětí při cyklickém průběhu zatížení. Simulace však obvykle začíná počátečním zpracováním a poskytuje přesné prognózy pro vstřikovací proces, např. s přihlédnutím ke komplexnímu viskoelastickému chování materiálů.
Díky simulačnímu nástroji mohou zákazníci dle vyjádření výrobce rychle a spolehlivě identifikovat, jak se materiály BASF chovají ve svých plánovaných součástech, od výroby až po pokročilé fáze používání. A tak si díky simulaci namísto zkoušek a prototypů mohou výrazně zkrátit dobu vývoje.
Elastollan se používá mimo jiné v automobilovém průmyslu v prolamovacích ochranných průchodkách u elektrozásuvek, opěr pružin na osách, u systémů pneumatického odpružení náprav, koncových dorazech pro tlumiče apod. V interiéru se Elastollan používá pro více dílů u dveří a u řadicích pák. Uvedený materiál nachází využití i u spotřebního zboží, lyžařských bot, podrážek a oplášťování kabelů.