Německá společnost Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Osnabrück) vyvíjí proces zpracování nepoužívaných jednorázových zapalovačů a také logistickou koncepci jejich sběru a recyklace. Podle odborných studií se pouze v SRN prodá asi 160 milionů jednorázových zapalovačů. Kdyby se poskládaly za sebou, mohly by obkroužit celou Zemi. Nesprávně zlikvidované jednorázové zapalovače přitom znečišťují životní prostředí.
Jednorázové zapalovače musí splňovat poměrně vysoké bezpečnostní požadavky, jsou vyráběny z relativně kvalitních surovin, přesto jsou k dispozici za nízké prodejní ceny. Pokud jsou zlikvidovány jako zbytkový odpad, hrozí nebezpečí odpařování zbývajících plynů ve vozech svážejících odpady. Únik plynu pak značně poškozuje klima. Podle údajů německé spolkové nadace pro životní prostředí Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) zůstává v jednorázových zapalovačích až 60 000 l zbytkového butanu.
DBU, která na projekt vyčlenila částku 391 000 eur, zdůrazňuje, že recyklace těchto materiálů je podmíněna vytvořením logistického řetězce pro sběr a recyklaci. Při své snaze se inspiruje iniciativou Lucemburska, kde mají spotřebitelé možnost odkládat použité zapalovače na určená místa v supermarketech nebo na čerpacích stanicích. Podobný systém funguje i v Německu nebo u nás, ovšem jen u baterií, pro které jsou vyhrazeny sběrné boxy.