Irská společnost Quinn Packaging představila novou řadu černých plastových misek na potraviny Detecta, které mají pomoci vyřešit problémy s recyklací černého PET. I když teoreticky recyklovatelný je, každoročně jej tisíce tun skončí na skládkách, protože použité barvivo absorbuje blízké infračervené záření (NIR) v optických třídicích systémech a tyto obaly jsou pro ně „neviditelné“.
Některé společnosti se zaměřují na vývoj technologie, která by dovedla černý plast rozpoznat, jiné hlasy volají rovnou po jeho zákazu. Quinn se rozhodl vytvořit vlastní černé aditivum, které by bylo snadněji identifikovatelné, aby se obaly daly vytřídit na stávajícím NIR vybavení. Pokud by se to podařilo, nebylo by zapotřebí nákladně dovybavovat recyklační závody a šlo by o „první skutečnou možnost oběhového hospodářství“ pro černé plastové obaly.
Quinn Packaging se spojil s dodavatelem třídicích systémů Tomra, aby vyzkoušeli vlastnosti nových misek. Podle Tomry jsou počáteční výsledky slibné – ačkoli je nutné poznamenat, že musejí být ještě vyzkoušeny v reálných podmínkách. Steve Walsh, manažer prodeje pro Velkou Británii ve společnosti Tomra, k tomu uvádí: „V našem zkušebním středisku v Německu jsme na našem zařízení Autosort prováděli rozsáhlé testy za všech situací. Výsledky mluví samy za sebe: Detecta byla pokaždé plně identifikovatelná.“
Vedle recyklace se vývoj soustředil i na výrobu PET misky s konkurenceschopnou cenou při smíchání s více než 90 % recyklovaného materiálu.