Autosalon v Ženevě, to nejsou jen auta, ale také příslušenství, bez kterého vozidla nemohou fungovat. Jedním z nejdůležitějších jsou pneumatiky. Jak vidí jejich budoucnost firma Goodyear, ukazuje koncept Oxygene.
Americký pneumatikářský výrobce Goodyear se na letošním autosalonu v Ženevě docela činil. Kromě pneumatiky EfficientGrip Performance s technologií Electric Drive, která, jak název napovídá, byla speciálně vyvinuta pro požadavky elektromobilů, představila společnost také prototyp inteligentní pneumatiky. Podle výrobce má optimalizovat symbiózu s řidičem. Tím nejzajímavějším je ovšem pneumatika budoucnosti Oxygene, která je někdy nazývána první „živá“ pneumatika.
Oxygene znamená kyslík. Pneumatika Oxygene počítá s využitím organických sloučenin, konkrétně živého mechu, který volně roste v prostoru bočnic pneumatiky. Mech jako takový obecně dokáže silně absorbovat vodu a vlhkost. A právě této vlastnosti pneumatika Oxygene využívá. Živý mech tady pohlcuje vodu a vlhkost z vozovky. To ale není vše, s vodou totiž dále pracuje, a to tak, že ji využívá k fotosyntéze, při níž vzniká kyslík.
Goodyear tak reaguje na informace Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž je více než 80 % populace žijící v městských aglomeracích nuceno dýchat vzduch, jehož znečištění překračuje limity organizace WHO.
„Odhaduje se, že do roku 2050 by měly více než dvě třetiny populace žít ve městech. To samozřejmě povede ke zvyšování poptávky po dopravních sítích v aglomeracích,“ říká k celé záležitosti Chris Delnay, prezident společnosti Goodyear pro Evropu, Blízký východ a Afriku. „Je jasné, že z toho důvodu budou čím dál větší požadavky kladeny na zelenější infrastrukturu, která bude hrát stále důležitější roli v rámci zejména městské mobility.“
Vlhkost a voda se do živých částí pneumatiky Oxygene dostávají z běhounu. Současně se běhounem vstřebává také oxid uhličitý, který je vlastně pro rostliny potravou. Mech „zakořeněný“ v bočnicích oboje následně využívá k fotosyntéze a tedy výrobě kyslíku. Firma Goodyear uvádí, že ve městě velikosti Paříže s přibližně 2,5 mil. vozidel by to, pokud by všechna auta používala tyto organické pneumatiky, znamenalo roční produkci přibližně 3 000 t kyslíku, při současném pohlcení více než 4 000 t oxidu uhličitého.
Pneumatiky Oxygene ale mají ještě další pozoruhodnosti. Obejdou se bez stlačeného vzduchu a je možné je vyrábět technologií 3D tisku z prášku vzniklého recyklací starých opotřebovaných pneumatik. Tedy i výroba pneumatiky Oxygene by měla být mimořádně ekologická.
Pohlcování vody a vlhkosti běhounem má ale příznivý dopad i na jízdní vlastnosti. Jestliže běhoun dokáže odebírat vodu při samotném odvalování se po povrchu mokré vozovky, dojde ke zlepšení přilnavosti běhounu k vozovce, což by mělo samozřejmě vliv na ovladatelnost vozidla. Jinou zvláštností pneumatiky je sběr energie, která je projevem fotosyntézy. Ta by u pneumatiky Oxygene nepřišla vniveč, ale využila by se pro napájení senzorů a elektroniky vozidla, případně osvětleného pásu na boku pneumatiky, který by sloužil také k upozorňování ostatních účastníků silničního provozu na záměry řidiče vozidla.