Ocean Cleanup Project usilující o úklid plastového odpadu z oceánů vznikl v roce 2013. Od té doby se zařízení lapající plastový odpad dočkalo mnoha změn designu. Nejnovější změna je zřejmě tou doposud nejvýznamnější. Z pasivního zařízení, jehož pohyb závisel jen na rozmarech oceánu, vzniklo zařízení s aktivním pohonem, který obstarávají vlečné lodi.
Ocean Cleanup Project byl původně masivní ukotvenou bariérou ve tvaru U, která měla využívat mořské proudy a zachytávat plastový odpad, který tyto proudy přinesou. Pozdější verze projektu představovala plovoucí zařízení, které bylo volně unášeno mořskými proudy, vlnami a větrem. Testování na oceánu ale ukázalo, že pasivně plovoucí zařízení nemá dostatečnou rychlost k tomu, aby mohlo plovoucí plastový odpad sbírat.
Tým projektu nakonec upustil od pasivního pohonu a přešel k variantě aktivní. Bariéru ve tvaru U táhnou dvě lodě s posádkou, rovnoměrnou rychlostí 1,5 uzlu. Výhodou tohoto přístupu je, že posádky lodí mohou zařízení směrovat do míst s velkou koncentrací odpadu. Podle představitelů Ocean Cleanup Project je tento design rovněž slibnější pro komerční aplikace.Nový design zařízení nese jméno Jenny. Jde o bariéru o celkové délce 800 m.
Zařízení bylo nedávno nasazeno do oblasti Velké tichomořské odpadkové skvrny, kde během následujících 60 týdnů absolvuje celou řadu testů. Jejich účelem je nejen ověřit fungování nového designu, ale také vliv zařízení na prostředí oceánu a bezpečnost jeho provozu. A v neposlední řadě takéuklidit spoustu plastového odpadu.