Studie vědců z britské univerzity v Plymouthu tvrdí, že k šíření mikroplastů v prostředí oceánů přispívají spíše mořští živočichové tím, že ničí tuhé plasty, než že by tam byly vyvrhovány z odpadních stok nebo se tvořily fyzikálním či chemickým rozkladem větších předmětů.
Výzkumný tým pozoroval druh různonožců Orchestia gammarella, který dorůstá délky asi 1,8 cm. Žije v nejrůznějších prostředích, jako jsou mělké vody, přílivové oblasti a ústí řek. Najdeme ho od Norska a Islandu přes pobřežní vody Evropy až po jihozápadní Afriku. Jako důkaz, že různonožci požírají plastové tašky, posloužily jejich výkaly, které obsahovaly mikroplasty. Podle vědců jsou schopni roztrhat jedinou plastovou tašku na 1,75 mil. mikroskopických kousků. A pokud byla pokryta biofilmem (vrstva organického materiálu, která v průběhu času narůstá na podkladu), jejich aktivita zesílila čtyřikrát.
Úkolem studie bylo určit, zda různé druhy plastů a přítomnost biofilmu ovlivňují tempo, kterým tyto organismy rozkládají plastové zbytky. Zjistilo se, že na druhu plastu nezáleží: ať je běžný, odbouratelný, či biodegradovatelný, Orchestia gammarella jej „roztrhala“ se stejnou zuřivostí.