Vídeňská společnost Mondi Group zabývající se balením uzavřela partnerství s AIM (evropská asociace značek) a dalšími partnery v celém hodnotovém řetězci, aby prokázala funkčnost digitálních vodoznaků pro třídění odpadů ve velkém měřítku.
Digitální vodoznaky mají potenciál převrátit způsob, jakým třídíme a recyklujeme odpad, a zvýšit tak komerční hodnotu odpadu, aby jej bylo možné znovu použít jako zdroj. Iniciativa HolyGrail 2.0 si stanovila ambiciózní cíl posoudit, zda tato průkopnická digitální technologie může přispět k lepšímu třídění a kvalitnější recyklaci obalů v EU. Hlavním cílem pak je vytvořit skutečně účinné oběhové hospodářství.
Společnost Mondi patří mezi zakládající členy původního průkopnického projektu HolyGrail, který byl financován nadací Ellen MacArthur. Na dalším vývoji tohoto konceptu a jeho uvedení na trh nyní spolupracuje více než 85 partnerů a společnost Mondi pokračuje ve své aktivní roli při testování inovativní technologie. Vodoznaky o velikosti poštovní známky nejsou na obalech viditelné pouhým okem, umožňují však efektivně třídit materiál do určitých odpadních toků.
Konvenční senzorové technologie (např. infračervená spektroskopie) nejsou schopny spolehlivě detekovat vícemateriálové obaly a ty se tak se při recyklaci monomateriálů mohou hromadit jako odpad. Tato nová technologie umožňuje materiály přesněji oddělit a vytvářet tak nové toky odpadů, které lze recyklovat pomocí zdokonalených recyklačních technologií.
Digitální vodoznaky však nabízejí ještě více možností. Spotřebitelé mohou například získávat podrobnější informace o obalu a jeho možnostech recyklace prostřednictvím aplikace pro chytré telefony.
Lepší recyklace zvýší hodnotu obalového odpadu, což povede k vyšší míře sběru a učiní z něj cenný komerční zdroj budoucnosti.