Celosvětově nejvýznamnější veletrh zaměřený na plastikářský a gumárenský průmysl - veletrh K, který se v uplynulých dnech uskutečnil v německém Düsseldorfu za účasti 3 330 vystavovatelů z 63 zemí - potvrdil, že plasty jsou v dnešní společnosti i nadále nepostradatelným materiálem se značným potenciálem k inovacím. Veletrh rovněž potvrdil význam oběhové ekonomiky v celém výrobním řetězci a nabídl v tomto ohledu řadu konkrétních řešení.
Na letošní ročník veletrhu K zavítalo přibližně 225 000 návštěvníků ze 165 zemí. K tématům, o něž se zajímali nejvíce, patřily recyklační systémy a strategie nebo výroba a zpracování surovin, které jsou v souladu s politikou udržitelnosti. Na veletrhu byla v míře větší, než to bývalo v minulosti, cítit chuť k investicím. Velmi patrná byla rovněž snaha připravit se prostřednictvím nejmodernějších technologií co nejlépe na nejbližší budoucnost.
„Veletrh K 2019 se konal v pravý čas. Jeho obrovský význam pro odvětví je podložen tím, s jakým respektem je přijímán po celém světě. Vedle Düsseldorfu neexistuje jiné místo, kde by toto odvětví bylo zastoupeno s tak širokou mezinárodní účastí," řekl Werner Matthias Dornscheidt, prezident a generální ředitel Messe Düsseldorf, a dodal:„ Obzvláště v době velkých výzev je platforma, jako je veletrh K, nezbytná. Určuje totiž směr a perspektivy, dává impulsy udržitelné ekonomice a ukazuje nadcházející trendy i zcela konkrétní řešení. Odvětví a jeho různé profesní asociace zde využívají jedinečné příležitosti představit řešení pro konkrétní odvětví a diskutovat o otázkách sociálně-politického charakteru v celosvětovém měřítku."
Ulrich Reifenhäuser, předseda poradního výboru veletrhu K 2019, byl výsledky veletrhu velmi potěšen: Průmysl plastů a gumárenství opět dokázal nejen to, že plasty jsou velmi cenné materiály s vynikajícími vlastnostmi, ale také to, že tento průmysl přebírá svůj díl odpovědnosti v celém hodnotovém řetězci. Nikdy v minulosti se toto odvětví nezabývalo nějakým tématem tak jednomyslně a nepracovalo na řešeních tak důsledně, jako je tomu nyní v oblasti environmentální kompatibility, úspory zdrojů a prevenci plýtvání. V průmyslu panuje duch nového začátku a jeho současná dynamika je ohromující.“
„Ukázalo se, že celosvětová poptávka po inovativních strojích a surovinách je nyní obzvlášť vysoká, navzdory současnému napětí ve světové ekonomice nebo náladám v některých spotřebitelských sektorech. Letošní veletrh K zdaleka překonal naše očekávání a dokázal vytvořit klíčový impuls pro udržitelné řízení a nové obchodní modely,“ uvedl dále Ulrich Reifenhäuser.
Nejvíce zahraničních návštěvníků přicestovalo z Itálie, Nizozemska, Indie, Turecka, Číny a USA. Oproti předešlým letům na düsseldorfské výstaviště zavítalo výrazně více Rusů, Japonců a Brazilců. Zatímco němečtí návštěvníci se zajímali nejvíce o možnosti zvýšení efektivity výroby, zahraniční návštěvníci se vystavovatelů nejvíce dotazovali na řešení umožňující rozšiřování portfolia produktů a služeb. Průzkum mezi návštěvníky rovněž – poměrně překvapivě – ukázal, že zájem o stroje a zařízení určených k recyklaci plastů je výrazně vyšší v zahraničí než v Německu.
Pružné materiály – kaučuky a termoplastické elastomery (TPE) – opět potvrdily svou roli jednoho ze základních stavebních kamenů veletrhu. Přestože segment elastomerů byl expozičně tradičně menší než sortiment plastů, počet společností prezentujících produkty a služby týkající se elastomerů – ať již šlo o suroviny, aditiva a směsi, nebo speciální výrobní stroje a zařízení – byl překvapivě vysoký.
PLASTY BUDOUCNOSTI
Doprovodný program veletrhu, který nabídl nepřeberné množství přednášek a diskusních fór na témata obnovitelných zdrojů energie, materiálové efektivity nebo produkce s nulovým odpadem, se setkal s nadšeným zájmem mezinárodního odborného publika, zejména pak speciální akce „Plasty formují budoucnost“.
V letošním roce byl středem zájmu inovační potenciál materiálů s ohledem na procesy šetřící zdroje, digitalizaci, funkčnost, obnovitelné zdroje energie, oběhové hospodářství a udržitelnost. Opomenuta však nebyla ani témata, jako je koncentrace mikroplastů ve světových oceánech, problematika plastových obalů nebo omezenost zdrojů k výrobě plastů.
Jedním ze zajímavých vrcholů veletrhu byl humanoidní robot, kterého v jeho průběhu postavili mladí vědci z FabLab Lübeck. Robot je příkladem toho, kam bude směřovat další technologický vývoj, spojí-li se aditivní výroba, robotika a nejmodernější materiály.
Ve vědeckém kampusu měli vystavovatelé i návštěvníci veletrhu K 2019 možnost získat ucelený přehled o nejnovějších vědeckých aktivitách a výsledcích v odvětví plastů a gumy. Řada univerzit, vědecko-výzkumných institutů a agentur zajišťujících financování tak měla příležitost navázat dialog k příští spolupráci.
Příští ročník veletrhu K se bude konat od 19. do 26. října 2022 v Düsseldorfu.