Inovace při konstrukci stavebních prvků a efektivita v automatické výrobě, to jsou hlavní témata, která představila německá společnost Evonik Industries na letošním mezinárodním veletrhu JEC World 2020 v Paříži.
Společnosti Evonik Industries, Composite Technology Center a German Aerospace Center se ve společné studii zaměřili na výrobu kompozitních materiálů ve velkém množství, při nízkých nákladech a s využitím jádra z tvrdé pěny v automatizované výrobě. Podle vyjádření odborníků první ze jmenovaných společností by měly poznatky ze studie posloužit k využití tvrdé pěny polymetakrylamidu (PMI) Rohacel při montáži složitých konstrukcí, jako jsou např. klapky na letadlech, spoilery, klapky podvozků a další součásti vyráběné ve velkém množství.
Inovativní konstrukce součástí v současné aplikaci je ilustrována na řezu hlavního rotorového kotouče vrtulníku, který pro společnost Bell 20B JetRanger z kompozitních materiálů vyrobila firma Van Horn Aviation (USA). Jádro rotorového kotouče je vyrobeno z pěny Rohacell 71Hero, vrchní část pak z uhlíkových vláken Toray s následným vytvrzením v autoklávu.
Rohacell se vyznačuje pevností a tuhostí, vysokou teplotní odolností až do 2 200 °C a vynikající odolností proti působení tlaku při zvýšených teplotách. Tuhá pěna se využívá v letectví, v automobilovém průmyslu, při výrobě lodí, sportovního zboží a v lékařské technice.