Před tím, než je možné něco kontrolovat je důležité zadefinovat co se vlastně bude kontrolovat. Tedy – co je to barva?
Definice: „Barva je vlastnost světla resp. látky, ze které toto světlo vychází. Vyjadřuje vjem, který je vytvářen na sítnici oka viditelným elektromagnetickým zářením, které je vyzářeno pozorovanou látkou, odrazilo se od ní, případně jí prošlo (v případě průhledných materiálů, jako jsou některé kapaliny, plyny nebo sklo).“
Jak je z definice patrné, barva, ač je definována vlnovými délkami, resp frekvencemi, je závislá na fyzikálních vlastnostech objeku a – pozor – na vnímání pozorovatele. Vnímání barev je tedy silně subjektivní záležitost. Proč jsou důležité fyzikální vlastnosti tělesa? Na to odpoví jednoduše následující obrázek.
Zde můžete vidět, že rozdíl v odrazu dopadajícího světla výrazně mění vnímání barvy pozorovatelem. Navíc je podstatný rozdíl, jestli barvu vnímá muž, či žena.
Aby toho bylo ještě více, velmi záleží na aktuálním pozadí předmětu, u kterého chcete barvu určit. Ač je to k nevíře, tak barva čtverce A, je shodná s barvou čtverce B. Zde je vidět, jak si s námi náš mozek hraje a dává nekorektní informace.
Jak je vidět, objektivní posuzování barvy lidským pozorovatelem je v podstatě nemožné, protože se naše smysly nechají oklamat očekáváním a pamětí. Při zběžném pohledu nevnímáme barevné změny známých předmětů v závislosti na změnách okolního osvětlení. Lidské oko si automaticky dorovnává intenzitu okolního osvětlení, a také hodnotu bílé barvy.
Kompletní přednášku si můžete přečíst zde.