„Thinktank — průmyslové strategické zdroje“ je novým pilotním projektem, který ve spolupráci s automobilkou Audi zahajuje KIT (Karlsruhe Institute of Technology). Jeho hlavním posláním je chemická recyklace směsného plastového odpadu z automobilového průmyslu s cílem vést tyto frakce zpět do zdrojů oběhového hospodářství.
Recyklace odpadů vznikajících v automobilovém průmyslu není stále spolehlivě vyřešena, neboť se zde naráží na velké množství dílů a částí z různorodých materiálů. Odborníci z KIT zdůrazňují, že pokud chtějí uzavřít okruhy oběhového hospodářství, musí vyvinout vhodné technologické postupy.
Doposud jedinou metodou, kterou je možné přeměnit směsný plastový odpad na surovinu, již lze vrátit do výroby a vytvořit z ní výrobky srovnatelné kvality, je chemická recyklace. Uzavřené materiálové cykly tak šetří cenné zdroje, protože je zapotřebí menšího množství primárního materiálu. Šetří také energii i náklady a pozitivně se odráží v ochraně životního prostředí.
Audi je jedním z prvních výrobců automobilů, který tuto metodu recyklace testoval v pilotním projektu s plasty z automobilové výroby. Chce ve svých dodavatelských řetězcích vytvořit inteligentní okruhy a efektivněji využívat zdroje.
Chemická recyklace má velký potenciál. Pokud plastové komponenty mohou být vyrobeny z pyrolyzního oleje, bez ztráty kvality, bylo by možné výrazně zvýšit podíl udržitelně vyráběných dílů v automobilech. Z dlouhodobého hlediska může tento proces hrát roli i při recyklaci vozidel s ukončenou životností. Společnost se proto chce aktivně podílet na vytváření inteligentních okruhů chemické recyklace plastů a stanovit tuto metodu jako doplněk k recyklaci mechanické namísto energetického využití. Dále chce vyzkoušet technickou proveditelnost chemické recyklace a vyhodnotit proces pro nákladovou efektivitu a dopad na životní prostředí.
Automobilka v rámci projektu zpřístupňuje plastové komponenty, např. palivové nádrže, obložení kol nebo mřížky chladičů od svých vybraných typů vozů, které se vracejí z německé dealerské sítě. Tyto jsou zpracovávány na pyrolýzní olej chemickou recyklací. Ve střednědobém horizontu mohou být komponenty vyrobené z tohoto oleje opět použity v automobilech.