Rotana a. s., malá česká firma sídlící v průmyslové zóně Velkého Meziříčí, se specializuje na výrobu high-tech monolitních řezných nástrojů. Byla založena v roce 2001 a v současné době se svými 50 zaměstnanci dosahuje obratu okolo 110 mil. Kč/rok. Nenabízí sériově vyráběné nástroje z katalogu; veškerá výroba jsou nástroje, zhotovované na základě zákaznické specifikace.
Teprve po odsouhlasení základních parametrů nástroje zákazníkem se podepisuje smlouva o dodávce a poté dodací lhůta obnáší zhruba 2–4 týdny v závislosti na specifických potřebách, jakými jsou např. neobvyklý substrát nebo řezný povlak. Karbidové polotovary se odebírají od certifikovaných dodavatelů jako Ceratizit (více než 50 %), Arno Friedrichs Hartmetall a dalších; povlakování hotových nástrojů se provádí externě, rovněž společností certifikovanými dodavateli Oerlikon Balzers, Cemecon, Liss nebo SHM. Výběr konkrétního dodavatele určují specifika nástroje. Nejčastější typorozměry polotovarů jsou odebírány z dispozičního skladu přímo ve společnosti; díky dlouholeté korektní spolupráci s vybranými subdodavateli jsou i u těch méně běžných typorozměrů nebo tvarů (např. osazených tyčí) realizovány dodávky karbidových polotovarů v nejkratší možné době. Za úspěšným rozvojem společnosti stojí jak plně kvalifikovaní a motivovaní spolupracovníci, tak vedení společnosti, schopné včas a odpovídajícím způsobem reagovat na současné výzvy nových technologií i digitalizace výrobního procesu.
VÝROBNÍ PROGRAM
Výrobní program představují čtyři skupiny výrobků. Prvou tvoří výkonné stopkové nástroje s ultratvrdou řeznou hranou z materiálu na bázi diamantu nebo kubického nitridu bóru. Jsou osazeny CBN, PKD nebo CVD-D řeznými elementy (obr. 1) o tloušťce 0,5–1,5 mm, které jsou připájeny na nosné tělo nástroje. Technologie, kterými společnost Rotana disponuje, mohou tyto materiály spolehlivě a přesně obrobit tak, aby výsledný nástroj – převážně atypického tvaru – plně odpovídal potřebám zákazníka.
Speciální stopkové frézy a vrtáky z monolitního slinutého karbidu (obr. 2) zahrnují i nástroje navržené pro obrábění těžkoobrobitelných slitin (Inconel, Hasteloy, Nimonic) nebo určené pro obrábění v režimu HSC, HFC nebo HPC. Mohou být koncipovány s vnějším nebo vnitřním chlazením, s přímými drážkami nebo s drážkami ve šroubovici; tvar nástroje lze definovat DXF křivkami. I tyto nástroje jsou navrhovány v úzké spolupráci se zákazníky.
Mikronástroje pro frézování, obrábění otvorů nebo soustružení se dodávají v rozsahu od ø 0,1 do ø 3,0 mm, s různou geometrií špičky nebo se speciální mikrogeometrií, zhotovované s přesností +/– 1 μm. Požadované obvodové tvary mikronástrojů mohou být rovněž definovány DXF křivkami.
Skupina atypických břitových destiček zahrnuje i atypické monolitní soustružnické nástroje. Úpravou destiček standardních rozměrů a tvarů lze dosáhnout značné variability výsledných tvarů, které tak mohou optimálně vyhovovat speciálním požadavkům.
TECHNOLOGIE
Pro všechny tyto nástroje jsou k dispozici špičkové moderní technologie včetně specializovaných, vhodných pouze pro příslušnou výrobkovou skupinu. Tělo nástrojů se zhotovuje z SK polotovarů (operace dělení polotovarů, vybroušení průměru/průměrů, zhotovení drážek pro odvod třísek, zhotovení upínací části nástroje a řezné části resp. lůžka pro řezný element, pájení řezného elementu na tvrdokovový držák a dokončovací opracování řezné části, které mj. zahrnuje zhotovení přesného tvaru břitu pikosekundovým laserem, zhotovení utvařeče v supertvrdém řezném elementu, závěrečná úprava břitu a popis). Těžiště brousicích strojů představují CNC brusky Reinecker SF40, schopné brousit průměry s přesností pod 0,01 mm, a především soubor přesných pětiosých CNC nástrojových brusek Saacke na vybrušování spirálových drážek a řezné části nástrojů (obr. 3), vybavených potřebnými periferními komponenty (obr. 4) pro práci v režimu bez obsluhy. Pro opracování mikronástrojů je určeno CNC brousicí centrum TTB Evolution z produkce švýcarské firmy TTB Engineering SA, které je vybaveno automatickou lunetou, revolverovou hlavou se čtyřmi vřeteny a přesným hydraulickým pohonem pohybových os. Je schopno brousit nástroje od průměru 0,02 mm (!). CNC brusky programují sami jejich operátoři na základě detailní specifikace nástroje, zhotovené oddělením technologie.
Skupina strojů pro opracování laserovým paprskem zahrnuje popisovací zařízení s laserem o vysoké frekvenci, zhotovující popis na stopce tak, aby nebyla snížena házivost upnutého nástroje, dále přesná laserová řezačka, používaná pro vyřezávání supertvrdých elementů z tenkého kotouče polotovaru a konečně vysoce produktivní, přesné a flexibilní laserové centrum Ewag Laser Line Ultra, představující současnou špičku laserové technologie pro všechny operace, které jsou zapotřebí při výrobě řezných nástrojů. Pro zhotovování přesného tvaru břitu nebo komplexních tvarů utvařečů, vytvářených v supertvrdých řezných materiálech, se využívá proces EWAG Laser Touch Machining®, který zajišťuje zhotovení komplexních geometrií s výjimečnou jakostí povrchu, a to během jednoho upnutí (obr. 5). Stroj je vybaven pikosekundovým laserem, přímými pohony lineárních os, integrovanou 3D měřicí sondou a může k němu být připojena řada periferií, zvyšujících jeho produktivitu a schopnost bezobslužného provozu. Není bez zajímavosti, že společnost Rotana spolupracuje s Ewagem na vývoji nových aplikací.
Kvalitní pájení PKD, CVD-D nebo CBN plátků na tělo nástroje zajišťuje vakuová pec WigTec WT200, zaručující přesnou polohu plátků v sedle a optimální vrstvu pájky. Díky řízenému procesu ohřátí a ochlazování nedochází k nežádoucímu přehřátí materiálu řezných segmentů a výsledkem je rovnoměrný spoj, bez nečistot a bublin, jehož kvalita je zásadní pro kvalitu nástroje.
Pro závěrečnou úpravu mikrogeometrie řezných hran jsou k dispozici aplikace využívající laserový paprsek nebo rektifikační zařízení Otec DF-5HD, určené k vlečnému omílání povrchu nástroje včetně řízeného zaoblení řezné hrany.
Přesná výroba je nemyslitelná bez kvalitních metrologických zařízení. Patří k nim měřicí zařízení Werth Video Check, užívané ke kontrole mikronástrojů, šestiosé CNC zařízení Zoller hobCheck, schopné v automatickém cyklu proměřovat široké portfolio rotačních nástrojů, Zoller genius 3, Zoller smartCheck, speciální mikroskopy, konturograf Mitutoyo a řada dalších. Vyhotovování zkušebních protokolů je samozřejmostí.
TECHNICKÝ VÝZKUM A VÝVOJ
Z charakteristiky výrobků i užívaných technologií je pochopitelné, že podnikatelský úspěch společnosti Rotana je podmíněn úspěšným vyřešením řady úkolů technického rozvoje. Výzkumné a vývojové pracoviště se průběžně zabývá aplikovaným výzkumem a experimentálním vývojem, aktivně spolupracuje s akademickými pracovišti ČVUT v Praze a VUT v Brně. Získané poznatky jsou aplikovány do výrobní technologie, čímž se zvyšuje vlastní znalostní know-how i schopnost kvalifikovaně navrhnout optimální nástroj pro krytí potřeb zákazníka. V rámci Operačního programu „Podnikání a inovace“, spolufinancovaného Evropskou unií, je řešena řada programů inovativní technologie či zavedení výroby nových typů nástrojů včetně řešení inovativní technologie výrobního procesu na principech Průmyslu 4.0; v rámci OP „Lidské zdroje a zaměstnanost“ se vytváří dlouhodobě fungující vzdělávací systém specifického vzdělávání zaměstnanců společnosti.
Podmínky technického rozvoje, vývoje i testování nových nástrojů a souvisejících technologických aplikací dále zlepší soustředění jeho pracovišť do nové budovy, budované v areálu společnosti s předpokládaným uvedením do provozu během léta 2018.