Příznivé ekonomické klima roku 2017 se promítlo do zhruba 4% růstu kovoobráběcího průmyslu v Evropě, což dokladují jak statistické údaje, tak plné knihy zakázek, vedené výrobci obráběcích strojů a nástrojů.
Na EMO 2017 potvrdili nositelé rozhodovacích pravomocí svůj úmysl, investovat v letech 2018 a 2019 více než 20 miliard euro do výrobních technologií. Lze předpokládat, že i přes odbytové problémy, způsobené sankcemi proti Rusku, brexitem, zesílenými ochranářskými opatřeními na americkém trhu či zvyšující se silou koruny proti euru resp. dolaru, i čeští výrobci mohou z této situace profitovat. Zda k tomu však dojde, záleží i na tom, jak se každý z nich vyrovná s výzvami, na něž je nutno v současné době reagovat. K evergreenům patří požadavek rychlé reakce na požadavky trhu, rychlejší růst přidané hodnoty nástroje proti jeho ceně, nezbytný vstřícný postoj vůči zákazníkům, projevující se zpřístupňováním nezbytných informací a dodržováním stále se zkracujících termínů dodávek i servisu nebo problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Nové výzvy znamenají mimo jiné i nutný vývoj nových řezných povlaků, zlepšených substrátů a nových řezných geometrií, zvyšování spolehlivě predikovatelné životnosti a provozní jistoty nástrojů a snižování řezných sil. S ohledem na portfolio uživatelů nemohou zůstat stranou zájmu ani nástroje s vyšší univerzalitou, tedy vhodné pro ekonomické opracování více druhů materiálů. Očekávané snižování nákladů na aditivní technologie se nutně promítne do zvýšení jejich podílu při výrobě atypických nástrojů a upínacích prvků, přizpůsobených konkrétnímu dílci; ve všech případech se projeví i výhoda krátké dodací doby.
High-tech materiály,k nimž lze počítat žáruvzdorné a nerez oceli, slitinu na bázi titanu, vysokopevnostní hliníkové slitiny nebo kompozitní materiály, charakterizuje v poslední době stále vyšší objem spotřeby a jejich specifika si vynucují nová řešení řezných nástrojů. |
Elektromobilita, se kterou je spojen přechod od klasických pohonných jednotek automobilů k jednotkám komponovaným zcela jinak, si vynutí i nová nástrojová řešení především v oblasti mechatronických nástrojů. Jejich úkolem bude zvládnout opracování nových materiálů a nových tvarů s dostatečnou produktivitou – a dá se předpokládat, že i s vyšší přesností a vyšší životností nástrojů než dosud.
Průmysl 4.0 představuje výzvu nejvyšší., neboť do budoucna budou konkurence schopné jen ty podniky, jejichž celé procesní řetězce budou kompletně digitalizovány. Proto i výrobci nástrojů musejí reagovat odpovídajícím způsobem, neboť nástroje stojí na počátku výrobního řetězce a je nezbytné mít o nich digitalizované informace v dostatečném rozsahu i požadovaném čase. Stávající, běžně využívaný objem a statický charakter dat je pro potřeby Průmyslu 4.0 nedostačující – chybí především průběžně získávané údaje o spolehlivě predikovatelné a zbývající životnosti řezného nástroje, která se vztahuje na nástroje, určené pro obrábění konkrétního dílce, resp. na konkrétní nástroj v digitalizovaném výdejním systému. Pro upínací nářadí je digitalizace údajů ohledně upínací síly resp. počtu upnutí relativně snadno realizovatelná; např. firma Schunk nabízí chytré uchopovací elementy a systémy, které odpovídají požadavkům Průmyslu 4.0. Pro řezné nářadí nebo vstřikovací formy je nezbytné řešit možnosti průběžného získávání spolehlivých dat o predikovatelné životnosti, historii nástroje a údaje o spolehlivé zbytkové životnosti, integrovatelné do logistických procesů. Přes probíhající výzkumy integrace senzoru do blízkosti řezné hrany VBD a možnosti přenosu získaných dat je nutno konstatovat, že řešení této problematiky je stále na začátku.
Na trhu jsou již vhodné systémy pro efektivní logistiku nástrojů. Nově nabízené hardwary i softwary jsou integrovatelné do vyšších úrovní digitalizovaného řízení výrobních procesů. Za všechny renomované výrobce nástrojů lze jmenovat firmy Mapal (Toolmanagement 4.0, výdejní systémy Unibase-M), Iscar (Tool Advisor a navazující elektronický katalog, Matrix-TM software a úložné/výdejní systémy Matrix), Walter (Walter Network line – úložné systémy, Walter GPS – výběr nástrojů, TDM – správa nástrojů, aplikace Tool-Life) nebo Dormer Pramet (výdejní systém Pramet Prolog). Pro jejich plné využití budou muset vykazovat řezné nástroje potřebnou míru konektivity.