NOVÉ TECHNOLOGIE ROKU 2018 VE SPOLEČNOSTI MISAN
První letošní odborný seminář, spojený s předváděním, organizovala společnost Misan spolu s výrobcem nářadí, společností Tungaloy. Během semináře, konaného pod názvem „Nové technologie roku 2018“, byli účastníci seznámeni s vybranými novinkami v nabídce japonské společnosti Okuma, jejíž stroje do ČR společnost Misan dováží; v provozu mohli posoudit možnosti strojů Okuma Multus B300II-W, Okuma GENOS M560R-V-e a OKUMA GENOS L-2000-e spolu s novinkami nástrojů Tungaloy.
NOVÉ STROJE OKUMA
Společnost Okuma slaví v letošním roce 120. výročí svého založení a jak jinak, uvádí na trh při této příležitosti několik nových strojů. Víceprofesní obráběcí centrum Okuma MULTUS B250II
(obr. 1) je dalším členem rodiny inteligentních strojů MULTUS. Vyznačuje se kompaktním provedením s podlahovou plochou 3,19 × 2,21 m a integrovaným zásobníkem na 20 (opce 40 nebo 60) nástrojů s rozhraním HSK-A63 nebo Capto vel. 6., maximálním obráběným průměrem 600 mm a pojezdy X, Z, resp. Y v rozsahu 500, 800 resp. 200 mm. Hlavní vřeteno disponuje 22 kW/427 Nm a maximálně 5 000 ot/min, nástrojové vřeteno s výkonem 12 kW a prakticky plynule polohovatelnou osou B po 0,001° v rozsahu 225° a maximálně 20 000 ot/min (opce); osa C je polohovatelná po 0,001°.
K tuhému upnutí těžkých dílců přispívá i koník s volitelnou přítlačnou silou až 5 kN. Řídicí systém je OSP-P300SA, plně integrovatelný do systému „Smart Factory“.
Řadu CNC soustruhů Okuma Genos doplnily soustružnické stroje Okuma Genos L2000-e a L3000-e (obr. 2), které se vyznačují hlavním motorem (15 resp. 22 kW) integrovaným do vřeteníku a disponujícím kratším náběhem na max. otáčky, NC koníkem s nastavitelným přítlakem, volitelnou osou Y a osmi nebo dvanáctipolohovou revolverovou hlavou pro poháněné nástroje. Stroj je schopen provádět frézovací operace, jejichž přesnost podporuje i možnost polohování osy C po 0,001°. Přepracované třískové hospodářství zabraňuje městnání horkých třísek v loži stroje.
Kompaktní pětiosé obráběcí centrum Okuma MU-S600V (obr. 3) může pracovat s výhodou ve výrobních linkách, a to nejen díky kompaktní stavbě, ale i pro možnost předávání dílců mezi sousedními stroji bez externích manipulátorů, prostřednictvím prodloužené osy X. Stroj je charakterizován motorem vřetena o výkonu 15/11 kW, max. 12 000 ot/min, bubnovým zásobníkem pro 16 nástrojů, max. rozměrem dílce ∅ 600 × 350 mm a šířkou 1 400 mm.
Svislé obráběcí centrum Okuma GENOS M460V-5AX představuje pro uživatele snadnou cestu od tříosého k pětiosému režimu práce. Je osazeno vřetenem s rozhraním BT40, hlavním motorem o výkonu 22/18,5 kW a max. 15 000 ot/min; vyznačuje jej přesnost polohování do 2 μm a extrémně tuhá portálová konstrukce. Jako standard se dodává měřicí sonda Renishaw RMP60, přívod tlakové chladicí kapaliny středem vřetena, pětiosý Auto tuning systém, inteligentní systém Okuma ServoNAVI, sada pro pětiosé simultánní obrábění, aplikace Super NURBS pro vyhlazování drah nástroje a další.
Ze zajímavých strojů nelze vynechat lapovací stroj Okamoto Aero Lap. Vyznačuje se použitím unikátního abrazivního média Multi Cone, jehož kompozitní elastické pokryté dia abrazivním prachem vysokou rychlostí dopadají a kloužou po obráběném povrchu, jemně jej obrušují a leští do zrcadlového lesku. Je možno ošetřit i relativně nepřístupné plochy a to v čase až 10–20× kratším, než dosahují běžná zařízení. S výhodou lze toto zařízení nasadit při dokončování razníků, funkčních ploch vstřikovacích forem nebo ploch řezných nástrojů, které mají být následně povlakovány.
VIZE DIGITALIZACE VE SPOLEČNOSTI OKUMA A JEJÍ REALIZACE
Obecně platné trendy jsou stejné v Evropě i Japonsku. Co se v Evropě skrývá pod obecným pojmem „Průmysl 4.0“, zahrnuje japonská společnost Okuma, která vyrábí jak obráběcí stroje, tak příslušné řídicí systémy, pod název „OKUMA SMART FACTORY“ (Inteligentní továrna Okuma). Názvy se mohou lišit, cesty realizace nemusí být totožné, stejný je však cíl: Pomocí sdílení digitálních dat v reálném čase získat aktuální přehled o výrobě, o vytížení výrobních kapacit a na základě průběžně prováděné analýzy dat zvýšit využití výrobních kapacit, zkrátit průběžnou dobu výroby, snížit výrobní náklady a především – stále zlepšovat uspokojování potřeb zákazníka. Nezbytná je transparentnost a podnikatelská orientace všech činností, jejich vzájemná konektivita, přehlednost, včasnost a synchronizace výrobních operací.
Budování inteligentní továrny začíná uvedením prvého inteligentního stroje do provozu, stroje vybaveného pokročilým řídicím systémem Okuma OSP-P300 (obr. 4), který je schopen stroj řídit, přijímat a dál předávat potřebná data a propojovat navazující programy a aplikace. Integrovaný soubor navzájem propojených programů a aplikací OSP suite (obr. 5) dovoluje v reálném čase řídit a vzájemně propojovat různé úrovně i oblasti činnosti výrobního subjektu. Zahrnuje činnosti monitoringu, sbírání dat (obr. 6) a jejich analýzu včetně analýzy výsledků výroby a mimořádných událostí. Na tomto základě optimalizuje proces, provádí prediktivní činnosti (např. predikce potřebných vstupů nebo predikce stavu stroje a chytré plánování údržby); propojování jednotlivých aktivit včetně napojení k platformě průmyslového internetu věcí (IIoT) se provádí za pomoci otevřeného komunikačního protokolu Okuma MT Connect, případně prostřednictvím přímého komunikačního protokolu, vyvinutého Okumou. Důležité jsou diagnostické aplikace (OSP-AI), bezpečnostní systémy datového připojení (NET BOX suite-S) a systémy připojení na starší řídicí systémy Okuma nebo obráběcí stroje jiných výrobců (NET BOX suite-C). Sledování stavu strojů, operací a zakázek je možné kdykoliv a kdekoliv, lze využívat postupů vzdálené diagnostiky, data snímaná ze stroje lze synchronizovat s 3D simulací. Přípravné činnosti využívají partprogramy, informace o polotovaru a konkrétním dílci, databázi nástrojů a přípravků. Výstupem je volba nástrojů, přípravků, výsledky simulace obrábění provedené pomocí 3D virtuálního monitoru (ověření obrábění na virtuálním stroji Okuma), automatická tvorba seřizovacích listů, optimalizace procesu s využitím prvků inteligentní technologie Okuma (Machining Navi, Servo Navi atd.) a monitoring všech výrobních činností uživatele.
Efekt vzájemného propojení se plně projeví při plánování výroby na základě kompletních informací z výroby, poskytovaných v reálném čase. Je možné provádět automatické plánování s ohledem na aktuální situaci, sledovat stav zakázky a archivovat informace o jejím průběhu, rychle reagovat na změny plánu, zjišťovat okamžitý stav kapacit, včas obdržet informaci o možném zpoždění zakázky a přijmout relevantní opatření. Výsledkem je zkrácení průběžné doby zakázky, predikce a vysoká spolehlivost dodržení plánovaného termínu, optimální využití vlastních kapacit a snížení vlastních nákladů.
Společnost Okuma v roce 2013 otevřela první a v roce 2017 druhou „Dream Site“ – továrnu snů, kde se vyrábějí dílce i hotové stroje z výrobního programu společnosti Okuma. Zde pracuje řada inteligentních strojů Okuma, zde se ověřují řešení a principy „OKUMA SMART FACTORY“ a zde se v reálu ukazuje, jaké jsou skutečné přínosy důsledné digitalizace výrobních i s výrobou souvisejících činností.