Inovativní koncept stroje na malé ploše: LASERTEC 30 SLM od společnosti DMG MORI posiluje od roku 2017 aditivní výrobu ve firmě FEMEC.
Společnost Femec AG ze švýcarského Wetzikonu, která byla založena v roce 1979 jako malá dílna, působí v oblasti aditivní výroby od roku 2014. Firma si v roce 2017 instalovala stroj LASERTEC 30 SLM od DMG MORI. Femec vyrábí generativní technologií z práškového lože komplexní komponenty pro obecné strojní a dílenské konstrukce, automobilový průmysl a návrháře šperků. Obrobky se dokončují rovněž na strojích od stejného zkušeného dodavatele – společnosti DMG MORI, mimo jiných i na stroji CTX beta 2000 TC. Rozhodujícími důvody pro nákup stroje LASERTEC 30 SLM byl ucelený sortiment a inovativní koncepce technologie práškového lože, které výrobce nabídl.
„Aditivní výroba získává na důležitosti – dokonce i v outsourcingu výrobních operací (toll manufacture),“ říká Marc Zimmermann. Spolu se svou ženou Marlen Zimmermannovou řídí firmu Femec AG jako druhá generace majitelů. „To byl důvod, proč jsme v tomto směru rozšířili naše výrobní možnosti.“ Marc mluví ze zkušenosti, protože objem objednávek od investice do technologie práškového lože neustále roste. „Díky našim zkušenostem s kovoobráběním pokrýváme celý proces 3D kovového tisku až po finální úpravu.“ A to je přesně to, co je v aditivní výrobě klíčovým faktorem, který rozhoduje. „Dokonce i ostatní dodavatelé v oblasti aditivní výroby věří v naši odbornost v dokončování.“
HLUBOKÉ DRÁŽKY, CHLADICÍ KANÁLY A KRYSTALICKÉ STRUKTURY
Klíčová přidaná hodnota kovového 3D tisku spočívá ve svobodě v navrhování. Projektanti mohou vytvářet komponenty s hlubokými drážkami, chladicími kanály neomezených tvarů a krystalické nebo voštinové konstrukce, které nelze vyrobit běžnými obráběcími postupy. Díky vysoké hutnosti jsou obrobky z hliníku, oceli a titanu stabilní a mají dobré mechanické vlastnosti. V práškovém loži lze vyrábět kompletní sestavy z těchto materiálů, včetně pohyblivých spojů. „Dokonce i tam, kde mnoho funkčních povrchů a některé jiné plochy vyžadují dokončovací procesy, je aditivní výroba stále efektivním způsobem výroby velice složitých komponent,“ tvrdí o technologii Marc Zimmermann. Dalším plusovým faktorem je, že vývoj strojů s práškovým ložem samozřejmě neustále pokračuje.
OPTIMÁLNÍ MANIPULACE S PRÁŠKEM V LASERTEC 30 SLM
Generální ředitel Femecu vidí LASERTEC 30 SLM od DMG MORI jako velmi dobrý příklad trvalého vývoje: „Stroj v sobě kombinuje inovativní koncepci konstrukce a malé rozměry.“ To, co rozhodlo o investici, byl integrovaný systém pro manipulaci s práškem: Díky uzavřené práškové smyčce se dá prášek snadno vyměňovat.“ Pracovní prostor lze vyčistit snadno a pohodlně bez nutnosti používat ochrannou masku, poněvadž stroj je vybaven vnitřním odsávacím zařízením a rukavicemi ve dveřích. „Úplná výměna prášku nám obvykle zabere méně než hodinu.“
Systém pro manipulaci s práškem stroje LASERTEC 30 SLM také zvyšuje výkonnost stroje. „Nemusíme naplňovat celou oblast, kde se tiskne z prášku, který může být někdy velmi drahý,“ vysvětluje Marc Zimmermann. „Práškový dopravník doručí z práškové nádrže do pracovního prostoru přesné množství, které potřebujeme. Když má pracovní prostor rozměry 300 × 300 × 300 mm a nosnost 200 kg, tak už je to samozřejmě znát.
SPRÁVNÁ LASEROVÁ STRATEGIE PRO KAŽDOU KOMPONENTU
Kvalita obrobků závisí do značné míry na velkých zkušenostech, které nyní Femec v této oblasti nashromáždil. „Strategie laserování mají velký vliv na přesnost a složitost obrobků a stejně tak na produktivitu,“ vysvětluje Marc Zimmermann. V závislosti na kvalitě povrchu a rychlosti stavění jsou na LASERTEC 30 SLM proveditelné tloušťky vrstev mezi 20 μm a 100 μm. Femec také podporuje DMG MORI při vývoji strategie laserování: „Pracujeme například s jemnými nosnými konstrukcemi pod obrobky.“ To znamená, že součásti lze jednoduše oddělit od nosné desky bez toho, že by se musely zdlouhavě řezat.
Femec také pomáhá svým zákazníkům při navrhování komponentů. V tomto ohledu Marc Zimmermann říká: „CAD data poskytujeme běžně, ale pokud vidíme prostor pro optimalizaci, tak vám rádi nabídneme i naše rady.“ Co se týče softwaru, společnost spoléhá na integrované řešení od společnosti DMG MORI. Obrobky jsou naprogramovány na PC pomocí programu RDesigner, zatímco ROperator zpracovává řízení procesu na stroji. „Samozřejmě můžeme také provádět opravy řídicího programu,“ dodává ředitel.
DMG MORI S INTEGROVANÝM PRODUKTOVÝM PORTFOLIEM
Spolupráce s firmou DMG MORI trvá již od roku 2016, kdy si společnost Femec nainstalovala stroj CTX beta 2000 TC, který se stále používá pro dokončování obrobků z kovového 3D tisku. Marc Zimmermann je rád, že společnost DMG MORI strojem LASERTEC 30 SLM zaokrouhluje svou nabídku do aditivní výroby: „Technologie práškového lože je ideální pro objem objednávek, které máme v naší procesní zakázkové výrobě.“ Zajímavé je i integrované portfolio: „Stejně jako my pokryjeme celý výrobní postup, tak DMG MORI má ten správný stroj pro každý segment.“