Virtualizované prezentace, vzdálené formy komunikace a webináře od jara dominují nad osobními schůzkami a možnostmi fyzicky uskutečněných akcí. Moderní formy komunikace umožňují pokračovat firmám v dalším rozvoji a představování předností nových produktů technologií. Jak se s touto skutečností vypořádaly firmy ze sektoru obráběcích strojů a nástrojů?
Omezení osobních setkání, výměny zkušeností, prezentací výrobků a služeb nebo školení o nových technologiích v důsledku koronavirové epidemie neberou konce. Nicméně ačkoliv jiné formy přenosu informací ty fyzické plně nenahradí, virtuální forma kontaktu nabízí alespoň částečnou náhradu – zejména možnost dialogu. Iniciativním a vynalézavým subjektům internet nabízí možnost účinně oslovit potenciální zákazníky, získávat tím nemalou konkurenční výhodu a posilovat postavení na trhu sofistikovanou nabídkou výrobků a služeb.
Oblíbené zákaznické dny se dočkaly virtuální podoby s možností dialogu zákazníka s dodavatelem. Možnosti nových strojů a řezného nářadí jsou předváděny prostřednictvím videoklipů, virtuální formou pořádaných seminářů a školení. Na internetu lze nalézt průběžně aktualizované informace o zajímavých novinkách výrobních i dodavatelských firem. Nové formy prezentace pomáhají poskytovateli vytvářet tolik žádoucí obraz společnosti vstřícné vůči zákazníkům, schopné se vyrovnat se současnými omezeními a operativně nabízet zákazníkům efektivní řešení jejich problémů. Mezi nimi vyniká řada nabídek pokročilé automatizace a zákazník má možnost se kvalifikovaně rozhodnout pro optimální řešení od zakázkově vyráběných high-tech přípravků až po robotizaci pracoviště na vysoké úrovni.
V následujících řádcích přinášíme další z řady příkladů, jak vybrané firmy aktivně oslovují zákazníky a nabízejí své produkty. Snad poslouží i jako inspirace těm dosud nerozhodnutým.
CERATIZIT/WNT
Inovativní přístup společnosti k efektivnímu poskytování informací z oboru řezných nástrojů a hledání optimální cesty k řešení aplikací obrábění kovů vyústil do projektu Ceratizit – It's Tool Time, což je vi r tuální setkávání a přímá diskuze se specialisty společnosti formou televizní show. První z řady plánovaných akcí byla věnována problematice metody soustružení Free Turn, optimalizaci procesu a novinkám z oboru nářadí (tříbřitý vrtací výstružník, řezné jakosti CTCM120 a CTCM130 pro opracování nerez ocelí a CTCM245 pro vysoce legované oceli, kazetový vrták do průměru až 96 mm nebo podpora systému vzdálené kontroly procesu). Potenciální zákazníci jsou rovněž průběžně informováni o aktuálních slevách nářadí, které v současnosti dosahují až 30 %.
CNC INVEST
Snaha prezentovat nové stroje na tuzemském trhu vedla společnost CNC invest k účasti na virtuálním veletrhu „Výroba forem 2020“, pořádaném společností Industry Education koncem listopadu. Zájemci se mohli seznámit s univerzálními stroji Yasda YBM 640V a Yasda YBM 950V, určenými pro výrobu vysoce přesných forem, jejich komponent a základových desek včetně přesných otvorů (obr. 1).
Další novinka v nabídce společnosti CNC invest, automatický soustruh s pevným vřeteníkem, typ Miyano ANX-42 SYY LFV, byla poprvé představena v živém přenosu z akce Dny strojů Citizen konané 8. a 9. října v Technologickém centru Citizen v Německu. Stroj je vybaven dvěma vřeteny, dvěma revolverovými hlavami a dvojitou osou Y; k dalším jeho přednostem patří metoda dělení třísek LFV, řada nových funkcí a nový ovládací panel, zahrnující technologii víceosého řízení, což dovoluje zvýšení produktivity díky současnému obrábění více nástroji.
GÜHRING
Jako náhradu za zrušené či odložené veletrhy otevřela firma Gühring projekt Techlight 2020, představující virtuální setkávání zájemců se specialisty firmy formou návštěvy veletržního stánku. Zde lze vznášet dotazy či vyměňovat zkušenosti s uživateli nástrojů Gühring, kteří řeší nebo řešili obdobné problémy. Setkání na téma mikronástroje, software pro hospodaření s nářadím a monolitní vrtáky rodiny RT 100 XF již proběhlo a nyní se připravuje téma věnované výrobě forem.
V rámci Akademie Gühring jsou realizovány webové semináře, zabývající se např. frézováním, výrobou závitů, možnostem nástrojů osazených PKD nebo upínáním.
HAAS/TEXIMP
Americká společnost Haas Automation, jejíž stroje v provedení „EU“ dováží na tuzemský trh firma Teximp, patří k nejaktivnějším v budování kontaktů se zákazníky. Významným zdrojem informací jsou podnikový časopis Haas Journal a novinky pravidelně zveřejňované na webu společnosti.
Jako jedna z prvních se Haas snaží nahradit nyní chybějící osobní kontakt se zákazníky pravidelným virtuálním setkáváním v rámci Virtual Demo Days, které jsou věnovány představením nových strojů (UMC-1000 P, UMC-1250, VS-3, VR-11, VC-400 SS), vybraným aplikacím se zveřejněním řady vtipných vylepšení a vzájemné výměně zkušeností. Poslední se konalo 2. prosince. Za zmínku stojí výrazné snížení cen strojů Haas, včetně těch nejnovějších.
MAPAL
Zájemci o novinky společnosti Mapal by měli věnovat pozornost fi remnímu magazínu Mapal Impulse, kde jsou představovány nové nástroje a technologie firmy včetně detailního popisu aplikací, kde se již osvědčily. Zajímavé informace lze čerpat také z rozsáhlého souboru instruktážních videí společnosti z oblasti vrtání, frézování, soustružení, upínání, řízených nástrojů nebo seřizování. Soubor obsahuje několik desítek videí a je průběžně doplňován.
MAZAK
V souvislosti se zrušením MSV 2020 připravila společnost virtuální semináře věnované novinkám společnosti i výměně zkušeností. S cílem zrychlit uvedení nových strojů do provozu a zvýšit efektivnost jejich nasazení poskytuje společnost kompletní on-line školení a podporu. On-line podpora umožňuje využít přednosti nových verzí řídicích systémů Mazatrol nebo nových klíčových funkcí, jako je inteligentní frézování dutin, hladké zpracování rohu, proměnná regulace zrychlení či konfigurace hladkého obrábění; pomáhá i při rozhodování o volbě vhodného automatizačního systému z nabídky Mazak.
MISAN/HOFMEISTER
Koncem listopadu uspořádal Misan, dovozce špičkových obráběcích strojů z Japonska, virtuální seminář Inovace v obrábění; partnerem byla plzeňská firma Hofmeister. Spojení špičkových strojů s intuicí vývojářů a schopností realizovat navržená řešení vyústilo do řady robotizovaných buněk; dvě z nich byly v rámci semináře představeny v chodu přesto, že jedna je v Lysé nad Labem a druhá v Plzni. Prvou bylo robotizované brousicí stanoviště rotačních součástí (obr. 2), tvořené bruskou na kulato Okamoto OGM350NCIII, průmyslovým robotem Fanuc M20iD25 a dvěma skříňovými zásobníky s oboustranně výsuvnými paletami (obr. 3). Celková kapacita zásobníků odpovídá jednosměnnému bezobslužnému provozu. Druhé robotizované pracoviště tvoří pětiosé vertikální centrum Okuma MU4000V, průmyslový robot Fanuc a regálový zásobník technologických palet (obr. 4).
Společnost Hofmeister dále dokumentovala své schopnosti předvedením hybridních kotoučových fréz typu kompozit/ ocel. Jsou výrazně lehčí, mají velmi rychlý rozběh i doběh a lépe tlumí vibrace. Byly rovněž předvedeny upínací, polohovací a automatizační prvky Kosmek pro snadnou a rychlou vlastní výrobu přípravků a složité výkresové nástroje osazené VBD.
WALTER TOOLS
Nová aplikace Walter Innotime je prvním digitálním průvodcem, s jehož pomocí lze na základě definované součásti určené k opracování rychle specif ikovat technologii a navrhnout optimální sestavu potřebných nástrojů. Vzhledem k tomu, že veškerá komunikace mezi zákazníkem a dodavatelem probíhá bez osobního kontaktu, jsou v současné době výhody aplikace zřejmé.