Společnost Teximp, dovozce špičkových japonských obráběcích strojů Nakamura-Tome a Matsuura, švýcarských soustruhů Tornos a oblíbených amerických CNC strojů firmy Haas Automation, neomezuje své aktivity ani v současné komplikované době a průběžně přináší na trh novinky z portfolia zmíněných firem.
Teximp i přes nepřízeň doby pokračuje v kladení důrazu na zachování aktivních kontaktů s potenciálními zákazníky a uživateli nabízených obráběcích strojů. Zajišťuje servis všech dovezených strojů, informuje o všech novinkách a nabízí služby technologického charakteru, což je obzvlášť důležité v době nastupujících změn, pramenících z dalšího vývoje potřeb automobilního a leteckého průmyslu nebo z dopadů růstu cen energií a surovin.
O novinkách a aktuálních možnostech financování se zájemci budou moci informovat na dnech otevřených dveří, plánovaných na 27.—28. dubna 2022 v Brně a 18.—19. května 2022 v Praze.
NAKAMURA-TOME
Na japonské poměry spíše menší firma se zaměřuje na technický rozvoj a hledání nových řešení CNC soustružnických strojů včetně multifunkčních center.
Pozornost softwarového vybavení si zaslouží např. funkce Optimalizace programu slibující průměrné snížení času operace o 11 % s pomocí optimalizace procesu odjezdu do referenčních bodů, výměny nástrojů a synchronizace vřeten i jejich řízení s možností volby zvýšené přesnosti polohování. To znamená, že je dodržena přesnost procesu současně s maximální možnou úsporou výrobního času, a tedy i spotřebované energie. Pro tento účel je řídicí systém vybaven originálním softwarem pro automatické provedení optimalizace již existujícího programu. T. č. jej lze aplikovat již na 24 typech strojů z produkce Nakamura-Tome.
To funkce Oscilační obrábění slouží k dělení dlouhých třísek, vznikajících při soustružení některých materiálů a tím pádem i k odstranění problémů, které způsobují. Dlouhé třísky mají tendenci se městnat v pracovním prostoru, namotávat se na nástroj, poškozovat opracovaný povrch a výrazně zhoršovat životnost břitu nástroje, jakmile dochází k jejich přeřezávání. Ohrožují provozní spolehlivost výměny nástrojů ze zásobníku, způsobují problémy s jejich odstraňováním z pracovního prostoru a představují tak zásadní ohrožení spolehlivosti bezobslužného provozu. Zásadní novinkou této metody vyvinuté firmou Nakamura-Tome je, že ji lze aplikovat i na větších strojích na rozdíl od běžných aplikací, používaných na soustružnických automatech. Její podstatou je rovněž periodická změna tloušťky třísky změnou posuvu v aktivní ose během každé otáčky tak, aby během každé otáčky vřetena docházelo v sousedních řezech k místnímu zeslabení, resp. k zesílení třísky, a tudíž k jejímu dělení (obr. 1). Lze ji použít při podélném nebo čelním soustružení i při kopírování. V současnosti lze tuto funkci realizovat na čtrnácti typech větších CNC strojů z produkce firmy Nakamura-Tome, které jsou s ní kompatibilní. Nespornou výhodou je, že ji lze instalovat na stroj i dodatečně, u zákazníka. Je k tomu zapotřebí příslušná opce řídicího systému Fanuc a softwaru výrobce stroje.
Tlumič vibrací, jehož principem jsou periodické změny řezné rychlosti vlivem měnících se otáček vřetena stroje, je další funkcí, jež stojí za povšimnutí. Uživatel ji může aktivovat pomocí M-kódu: zvolí vřeteno stroje, u něhož je funkce aktivována, a dále frekvenci, velikost a tvar náběhu odchylky (sinus nebo trojúhelník). Tímto způsobem lze výrazně zvýšit kvalitu opracovaného povrchu a životnost řezného nástroje. Výraznou předností této metody potlačování vibrací je, že se nemění čas opracování a nesnižuje se produktivita. Funkce je již součástí standardního programového vybavení třiceti typů obráběcích strojů Nakamura-Tome (obr. 2).
Flex arm je integrovaná robotická paže dovolující plnou automatizaci procesu na soustružnických strojích. Provádí robotické nakládání a vykládání obrobků, automatickou výměnu upínacích čelistí sklíčidla a automatickou výměnu chapadla na rameni robotu (obr. 3). Vytváří tak předpoklady k dlouhodobému bezobslužnému provozu při výrobě různých typů obrobků s malou sériovostí. Charakterizuje jej hmotnost obrobku až do 3 kg a jeho maximální rozměry ø 100 × 100 mm. Paže je řízena z kontrolního panelu stroje a tvoří jeho součást, nezvyšuje tak jeho zástavbovou plochu.
Duální bezpečnostní systém zajišťuje komplexní antikolizní kontrolu založenou na systému simulace stroje (NT machine simulation), zahrnující model stroje a knihovny nástrojů, jejich držáků, upínačů a obráběných polotovarů. To umožňuje reálně simulovat konkrétní program a předcházet chybám v programování a tím pádem i kolizím stroje. Dalším bezpečnostním krokem je systém prevence kolize (NT Collision Guard) pracující v reálném čase, jak při manuálním, tak automatickém provozu stroje. Pokud je detekována možnost kolize, stroj zastaví dříve, než k ní dojde. Tyto funkce jsou dodávány jako standardní vybavení řídicího systému stroje.
MATSUURA
Společnost Matsuura oznámila v říjnu loňského roku uvedení nového CNC pětiosého vertikálního obráběcího centra MX-420 PC10 (obr. 4) na trh. Jde o stroj střední velikosti pro dílce s maximálními rozměry ø 420 × 300 mm, vybavený paletovým zakladačem PC10, disponujícím 10 paletami a zásobníkem na 30 nástrojů (s opcí až na 90). Posuvy v osách X/Y/Z dosahují vzdáleností 435/465/560 mm, standardně mohou otáčky na vřetenu dosahovat 15 000 ot/min, v rámci opce až 20 000 ot/min.
TORNOS
Nová rodina soustružnických automatů Tornos Swiss DT, do které aktuálně patří čtyři stroje v provedení s vysokým výkonem (HP) pro maximální průměry tyče 13, 26, 32 a 36 mm a dva ve standardním provedení (S), nabízející práci v režimu vysokorychlostního obrábění pro průměry do 13 a 26 mm. Všechny stroje ve standardním provedení disponují pěti lineárními osami, dvěma osami C a dvěma nezávislými nástrojovými systémy. Modulární nástrojový systém zahrnuje až 29 nástrojových pozic (z toho 14 pro poháněné nástroje). Stroje mohou být v rámci opce vybaveny systémem ACB Plus poskytujícím oscilační obrábění na všech obráběcích osách (obr. 5). Pro řadu Swiss DT HP je jako opce k dispozici plug & play modul pro obrábění s naklápěcí osou B, který dovoluje provádět šikmé vrtání či frézování u tvarově složitých dílců. Hlavní charakteristikou celé nové rodiny je vysoká modularita, díky níž lze řadu komponent (např. nástrojové držáky) použít na více velikostí nebo pro různé typy strojů, což uživatelům více soustružnických automatů ušetří náklady na vybavení stroje.
HAAS AUTOMATION
Velkou předností společnosti Haas Automation je, že s výsledky technického rozvoje a jejich přednostmi i s přínosy nově zaváděných služeb jsou registrovaní zájemci pravidelně seznamováni e-mailem nebo prostřednictvím firemního časopisu Haas Journal. Velikost firmy a počty vyráběných strojů jí dávají možnost nabízet široké spektrum inovací, v nichž lze v poslední době vysledovat:
Budování ucelených velikostních řad rodin strojů s cílem co nejlépe vyhovět požadavkům zákazníků lze ilustrovat na rozšiřování nabídky pětiosých obráběcích center řady UMC nabízených jak ve standardním provedení, tak se zvýšenými otáčkami vřetena (SuperSpeed). Stávající nabídka pětiosých center zahrnující velikosti 500, 750 a 1 000 byla nedávno doplněna o velikost 1 250 a 1 500 Duo.
Pozornost věnovaná menším strojům s malou půdorysnou plochou se projevuje ve zvýšené nabídce strojů rodin Mini Mill, Compact Mill, Drill/Tap Mill i nástrojařských frézek rodiny TM.
Podpora robotizace spočívá nejen v nabídce „robotických balíčků“, tedy v doplnění robotické buňky pro automatické zakládání a odebírání obrobků, ale také v nabídce robotického rozhraní Haas, jež dovoluje snadné připojení robotů jiných výrobců. Automatické nakladače Haas pro soustruhy a frézky jsou ke stroji připojovány z boku, takže není omezen přístup obsluhy do pracovního prostoru stroje. Totéž platí pro paletové zásobníky.