Další Zlatá medaile MSV 2022, tentokrát v kategorii Inovace ve zpracovatelské technologii, putovala do společnosti Eichler Company. Oceněným exponátem byl revoluční systém horkých vtoků pro tlakové lití zinku německého výrobce Ferrofacta.
Unikátnost technologie pro tlakové lití zinku firmy Ferrofacta oproti konvenční metodě tlakového lití spočívá v tom, že zinek lze vstřikovat přímo do dutiny formy bez potřeby pomocných vtoků a bez zbytečného odpadu. To v konečném důsledku zlepšuje ekonomiku celého procesu lisování.
„Systém horkých vtoků nabízí více vstřikovacích bodů. Díky přímému vstřiku do dílu a použití materiálů vysoce odolných proti opotřebení nedochází k erozi vtoků a pohyblivých částí formy. Navíc více trysek může plnit více dutin různých tvarů a velikostí bez problémů s kvalitou, což je nesmírně důležité,“ řekl přímo na stánku v pavilonu G1 k patentované technologii Adam Kubíček, obchodní ředitel z Eichler Company s tím, že dosažené úrovně pórovitosti jsou nižší než 0,5 %, a to díky faktu, že systém umožňuje taveninu dodávat přímo do dutiny při správném tlaku s nejnižším obsahem vzduchu a oxidů.
Podle Adama Kubíčka je možné využitím tohoto systému také dosáhnout v rámci výroby úspor 30—40 %, a to nejen v procesu cyklu samotného, ale také v oblasti energií, protože proces odlévání se dá lépe regulovat.
„V případě potřeby lze vyrábět velké a malé díly ve stejném konceptu formy. Díly s budoucí povrchovou úpravou je možné vyrábět bez otřepků a díly určené pro následné pokovení zase s minimální zmetkovitostí,“ pokračoval dále ve výčtu funkcí, které vedou k úsporám.
Systém lze použít pro všechny stroje s horkou komorou a pro všechny slitiny zinku, včetně slitin EZAC a ACCU-Zinc. Modulární konstrukce Hot-Half se dodává jako smontovaný monoblok. Pevná polovina formy také obsahuje kompletní systém horkých vtoků včetně chlazení a ostatního příslušenství.
Formy mohou být konstruovány jako vícevtokové pro hromadnou výrobu, případně může být alternativně polovina formy navržena pro standard s dvoutryskovým systémem pro použití ve stávající formě. „Každá tryska je navíc řízena zcela nezávisle a dá se vypnout či zapnout během výroby. A každá tato tryska také umožňuje vyrábět různé objemy a hmotnosti odlitků bez obvyklých kompromisů v kvalitě. Jedná se tak skutečně o velmi efektivní nástroj posouvající možnosti výroby,“ doplnil Adam Kubíček a na závěr dodal, že životnost trysek je minimálně jeden milion cyklů a jsou plně opravitelné i vyměnitelné.