Letos v listopadu pořádala společnost CNC invest ve spolupráci s firmou ISCAR ve svém sídle seminář věnovaný novým strojům a novým řezným nástrojům Iscar z rodiny LOGIQ.
Z nových strojů dovážených společností CNC invest zaujaly především dlouhotočné automaty Citizen Cincom D25-1M8 s podavačem tyčí Iemca Boss 338 a L20-2M10 LFV. První z nich je právem ověnčen čerstvou zlatou medailí ze strojírenského veletrhu MSV Brno 2019. Charakterizují jej dva vertikální nástrojové aparáty pro hlavní vřeteno a jeden na protivřeteno, celkem 12 řízených os (3× osa X, 3× osa Y, 3× osa Z, osa B a 2× osa C), nejmodernější řídicí systém Mitsubishi M850W s plně dotykovým 15″ displejem, vysoký počet nástrojů – až 59, možnost současné práce tří nástrojů a podpora hlubokého vrtání. Zvolená koncepce přináší velmi krátký výrobní čas a z toho plynoucí nízké náklady na zhotovovaný dílec; oproti klasickému dvoukanálovému automatu lze ušetřit až polovinu času. To vše z něho činí ideální stroj pro vysoce produktivní komplexní souvislé obrábění tvarově složitých součástí v pěti osách. Účastníci semináře mohli zhlédnout obrábění demonstračního dílce – součásti propisovací tužky (obr. 1) – kde za pozornost stojí opracování čepu s osou kolmou na osu dílce a gravírování popisu na obecné ploše. Stroj lze dále kompletovat s vykládacím kolaborativním robotem Fanuc, který z vynašeče obrobků stroje odebírá obrobené dílce, a s měřicí stanicí Renishaw; v tom případě se jedná o výrobní buňku, schopnou bezobslužného provozu, plně integrovatelnou dle zásad Průmyslu 4.0.
Druhý soustružnický automat je vybaven technologií LFV, která je nepostradatelná při výrobě dílců z materiálů vytvářejících dlouhou třísku. Třísky jsou lámány řízeným způsobem – nízkofrekvenčním kmitáním vřeteníku sladěným s aktuální polohou osy Z dochází k dělení třísek, což zabraňuje vytváření jejich smotků a nežádoucímu poškození obráběného dílce či dokonce zastavení stroje. Při opracování spodního dílce propisovací tužky zaujalo vrtání hlubokých otvorů o průměrech 3,3 × 20 a 6 × 56 mm monolitními karbidovými vrtáky Iscar SCD- ACP, které disponují dvěma spirálovými kanálky chladicí kapaliny, ústícími na čele vrtáku; bezproblémový odvod třísek zajišťovala použitá kapalina. Tyto vrtáky se dodávají již od průměru 3 mm.
Na rozdíl od dosud předváděných soustružnických strojů z produkce firmy ROMI se přítomní mohli tentokrát seznámit s robustním vertikálním frézovacím centrem ROMI D800. Předváděný stroj disponuje vřetenem ISO 40 s 15 000 ot/min, třicetimístným bubnovým zásobníkem nástrojů, stolem o rozměru 914 × 560 mm, maximálním programovatelným pracovním posuvem 20 m/min a je vybaven řídicím systémem Fanuc 0i-MF i-HMI.
RODINA ŘEZNÝCH NÁSTROJŮ ISCAR
LOGIQ je předmětem neustálého technického rozvoje, díky němuž se průběžně obohacuje o nové, vysoce produktivní nástroje a nové velikosti nástrojů již vyráběných. Nové nástroje ilustrují aktuální trendy – rozšiřování nabídky řezných jakostí, vyšší podíl nástrojů s pozitivní geometrií, zvyšující se nabídku nástrojů pro práci s vysokými posuvy, břity ve šroubovici přispívající klidnému řezu a nabídku malých nástrojů osazených VBD. Požadavku na zvýšení hospodárnosti odpovídá zvyšování počtu břitů na destičce a prosazování se oboustranných VBD také na soustružnických nástrojích; většina nástrojů se dodává i s vnitřním přívodem chladiva. S vybranými nástroji rodiny Iscar LOGIQ se mohli účastníci semináře seznámit osobně během předváděných ukázek.
Na stroji HARDINGE TALENT 51 se zhotovovaly otvory o průměru 15 mm novými vysoce produktivními tříbřitými vrtáky LOGIQ 3 CHAM s vyměnitelnou hlavičkou (obr. 3). Šestihran velikosti 34 mm frézovala hlavička MultiMaster typ HM390 ETP-MM pro práci do rohu. Hlavička o průměru 10 mm byla osazena miniaturními destičkami typu Trigon velikosti 4 mm, upínanými kuželovou hlavou upínacího šroubu (obr 4). Hospodárnost soustružnických operací zvyšuje použití oboustranných pozitivních VBD systému LOGIQ 4 TURN typu CXMG, resp. CNMX s celkem čtyřmi využitelnými břity; tuhost jejich upnutí zajišťují boky VBD ve tvaru „vlaštovčího ocasu“ (obr. 5). K pětibřitým destičkám PENTACUT systému LOGIQ GRIP přibyly nové pětibřité destičky s vnějším průměrem 17 mm, určené pro upichování a zapichování. 4° odklon roviny destičky od roviny, v níž zapichování probíhá, dovoluje zapichovat podél stěny dílce.
Vertikální frézovací centrum ROMI D800 dalo příležitost k předvedení řady dalších, vysoce produktivních typů fréz. Při opracování bloku z oceli ČSN 12050 se uplatnila tangenciální nástrčná fréza LOGIQ 8 TANG T890HT (obr. 6), osazená oboustrannými čtvercovými VBD s pozitivní geometrií a s celkem osmi využitelnými břity (frézování čela a obvodu). Zanořovací hlavička MultiMaster TANG PLUNGE HTP o průměru 25 mm (obr. 7) se dvěma oboustrannými tangenciálními VBD s celkem čtyřmi břity vytvářela nepravidelný tvar dutiny odfrézováním ve směru osy nástroje; k opracování dna dutiny nepravidelného tvaru načisto byla použita vysokoposuvová hlavička MultiMaster NAN 3 FEED typ FFT3 EFM o vnějším průměru 8 mm (!), osazená destičkami Trigon velikosti 4 mm, rovněž upnutými pomocí kuželové hlavy upínacího šroubu.
Pro zhotovování dalších tvarů v dutině nebo po obvodu obráběného dílce byly použity speciální stopkové frézy pro trochoidní obrábění, vyznačující se dlouhými břity s nerovnoměrnou roztečí, dále hlavičky MultiMaster typ MICRO 3 FEED FFT3 EFM o průměru 12 mm se třemi jednostrannými tříbřitými VBD WXMT, upínanými za otvor nebo drážkovací, resp. srážecí hlavičky MultiMaster GRIT o průměru 18 mm, zhotovující na dílci obvodovou drážku o šířce pouhých 1,2 mm.
IMACHINING
Brněnská společnost Solidvision, největší autorizovaný prodejce 3D CAD systému SolidWorks a CAM systému Sol idCAM, představi la na semináři novinku: nový modul SolidCAMu, modul iMachining, kterým lze docílit až 70% snížení řezných časů a dramaticky zvýšit životnost nástroje především při zhotovování dutin. Těchto výhod dosahuje pomocí patentované technologie tzv. kontrolovaného bočního kroku a řízení rychlosti posuvu po celé dráze nástroje. Důsledkem je kontrolovaný rozsah opásání nástroje a optimalizace sil na něj působících. Nástroj je po celou dobu obrábění rovnoměrně a optimálně vytížen a eliminují se vibrace, což je významná výhoda při opracování tenkostěnných dílců.