Brněnský inovátor Lifetech vyvinul novou dezinfekční technologii, která je určena pro firmy, jež se věnují obrábění kovů. Dezinfekce chladicích emulzí a řezných kapalin prodlužuje jejich životnost, a tedy snižuje náklady na obrábění. Dalším benefitem je prevence onemocnění zaměstnanců kovoobráběcích provozů.
V kovoobráběcím průmyslu jsou přesnost a rychlost dvěma z nejdůležitějších výkonových parametrů. Současně je žádoucí zabránit jakékoli změně struktury obráběných materiálů i obráběcích nástrojů. Zásadní roli proto v celém procesu obrábění hrají chladicí emulze a řezné kapaliny. Jejich nechemická dezinfekce je pro výrobní firmy cestou, jak snížit výrobní náklady a ochránit zdraví zaměstnanců.
UV místo chemie
Řezné kapaliny a chladicí emulze obsahují kromě vody a olejů další přísady, jako jsou například emulgátory, stabilizátory a antikorozní přísady. Pokud nejsou pravidelně dezinfikovány, dojde v jejich prostředí k rozmnožení bakterií a plísní. To má za následek mj. zápach, zhoršenou funkci a zanesení systémů.
Proto se do kapalin a emulzí přidávají chemické přípravky (biocidy), které růstu bakterií a plísní zabraňují. Aerosoly, které tyto biocidy uvolňují, však představují zdravotní riziko. Při dlouhodobém působení způsobují dýchací obtíže, záněty, podráždění pokožky a alergické reakce, mohou vyvolat i rakovinu plic. Zaměstnanci, kteří jsou těmto látkám vystaveni, jsou častěji nemocní a chybějí ve výrobním procesu.
Řešením, se kterým přichází Lifetech, je výměna chemických biocidů za nechemickou dezinfekci s využitím ultrafialového (UV) záření, která je bezpečná, nezatěžuje životní prostředí a lze ji bezpečně používat trvale.
Účinnost potvrzuje laboratoř i praxe
Mezi hlavní výhody UV dezinfekce patří podle tvůrců prodloužení životnosti chladicích emulzí i řezných kapalin a z toho vyplývající snížení výrobních nákladů a zároveň prevence onemocnění výrobního personálu. Své tvrzení opírají o výsledky z laboratoří i o zkušenosti z nasazení v reálných podmínkách.
Účinnost nízkotlakého UV systému LifeUVL — NW — EB — S, speciálně vyvinutého pro dezinfekci kovoobráběcích kapalin, byla nejprve testována v laboratorních podmínkách. Následně byla technologie několik měsíců testována v reálných podmínkách ve společnosti Spolmetal ze Slavkova u Brna, která se mj. věnuje strojnímu obrábění kovů a výrobě přesných strojních součástí v malých a středních sériích.
„Díky dezinfekčnímu zařízení od Lifetechu došlo ke snížení zápachu ve výrobní hale. Další přínosy očekáváme ve snížené spotřebě emulzní kapaliny, a především ve snížení nemocnosti pracovníků obsluhujících obráběcí stroje,“ představuje své zkušenosti Michal Křížka, výkonný ředitel společnosti Spolmetal.
Veškeré vzorky byly analyzovány také ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka v Brně, kde se počet kultivovatelných mikroorganismů při 22 °C před zapnutím dezinfekční jednotky typicky pohyboval mezi 1 a 40 miliony životaschopných buněk v jednom mililitru testované kapaliny (KTJ/ml). Do několika hodin po zapnutí dezinfekční jednotky se však počet kultivovatelných mikroorganismů snížil přibližně o polovinu, do 3 až 10 dnů až o 99 %, tj. na hodnoty kolem 10 tisíc až 400 tisíc KTJ/ml. Během pokusů byl přitom dezinfekční systém zapnut pouze v době, kdy byly využívány obráběcí (NC) stroje.
„Ještě vyššího stupně dezinfekce bude možné dosáhnout, pokud se dezinfekční systém zapne na krátkou dobu i mimo pracovní dobu, především o víkendech a cca hodinu před začátkem směny.
UV technologie nevytváří nežádoucí vedlejší produkty, nevyžaduje skladování a její instalace je jednoduchá a rychlá. Dezinfekční jednotky na úpravu chladicích emulzí a řezných kapalin pokrývající potřeby těch nejmenších i těch největších výrobních firem,“ říká Jiří Dřímal, majitel společnosti Lifetech.
UV dezinfekcí chladicích emulzí a řezných kapalin lze prodloužit jejich životnost bez přísad © Lifetech