Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, chce vybudovat další malé vodní elektrárny. Loni jich provozovala sedm, vyrobily víc než 4500 megawatthodin elektrické energie. Malé vodní elektrárny s nejvyšším výkonem fungují v úpravnách vod na přivaděčích surové vody z vodních nádrží. ČTK to řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
Efektivní provoz elektráren je podle něj zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody. "Některá zařízení jsou díky těmto technologiím energeticky soběstačná. Vyrobené přebytky je možné dodávat do distribuční sítě pro další odběratele," řekl Síbrt.
Například vodojem ve Frýdku-Místku vyrobil v roce 2015 čtrnáctkrát více elektrické energie, než spotřeboval na svůj provoz. "Nejvíce elektrické energie vyrobila malá vodní elektrárna v úpravně vody v Podhradí u Vítkova (1916 megawatthodin) a dokázala vlastní spotřebu pokrýt z 92 procent," uvedl mluvčí. Úpravna vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku pokryla vlastní výrobou elektrické energie svou spotřebu více než dvojnásobně.
Podnik chce v budování malých vodních elektráren pokračovat. Návratnost vložených prostředků se podle Síbrta pohybuje v rozmezí tří až pěti let.
"Na základě posouzení průtoků a hydraulických spádů byly vybrány tři lokality s předpokládanou návratností nových malých vodních elektráren do pěti let. Jedná se o lokality vodojemů Krmelín, Bludovice a Bruzovice," uvedl Síbrt. SmVaK letos na uvedených místech nechá zpracovat technicko-ekonomické studie a podle jejich výsledků se rozhodne, zda elektrárny vybuduje.
Severomoravské vodovody a kanalizace dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do Ostravy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.