Španělská automobilka Seat byla založena v druhé polovině minulého století nejprve jako filiálka Fiatu a po odstoupení Italů se začlenila do koncernu Volkswagen. Prvním automobilem vyvinutým přímo firmou Seat byl v roce 1984 představený model Ibiza, který byl dlouho „tváří automobilky“. Úctyhodná je také produktová bilance Ibizy, přesahující 5,4 mil. kusů. Nyní přichází na trh Ibiza páté generace a je to shodou okolností v období, kdy se automobilce mimořádně daří. Rok 2016 byl z hlediska prodejů vůbec nejlepší v historii firmy a v letošních čtyřech měsících přišel další nárůst o 14,5 % oproti stejnému období loňského roku. Ještě v nedávné minulosti prodejní bilancování Seatu moc radosti nepřinášelo.
Technicky vzato, nová Ibiza je kompletně nově vyvinutým modelem. Je na něm vidět, že jeho tvůrci se opravdu snažili v oblasti designu, komfortu nebo bezpečnosti udělat ráznější krok kupředu. Kompaktní pětidveřový hatchback Ibiza šel ve stopách svého většího, nedávno modernizovaného modelu León s ostře řezanými rysy. Ty převzala i Ibiza s doplněním o masivní, ale i drobnější prolisy; zvlášť nápadné pak jsou trojúhelníkové světlomety. Je škoda, že výrobce po těchto výrazných zásazích na karoserii nikde neuvedl jejich vliv na aerodynamiku vozu. U novinky se z minulosti prakticky nezměnila její délka (4,05 m) a výška (1,44 m), zato do šířky narostla o 8,7 cm na 1,78 m.
Pro novou Ibizu nejdůležitějším předpokladem posunu směrem vzhůru je, že byla jako první postavena na nejmenší MQB-A0 platformě koncernu Volkswagen a mohla tak získat oproti konkurenci solidní náskok. Díky nové platformě se zvětšil rozvor náprav o 9,5 cm na 2,56 m, což se projevilo i na velikosti vnitřního prostoru vozu. V kabině tak získali v oblasti nohou cestující na zadních sedadlech 3,5 cm navíc, sedadla samotná narostla do šířky o 4,2 cm, ale i výška ke stropu přibrala 2,4 cm. Oproti svému předchůdci se zvětšil základní objem zavazadelníku o 65 l na aktuálních 355–1165 l. Když bychom nyní Ibizu porovnali se současným koncernovým rivalem VW Polo, tak ten se musí spokojit s objemem 280–952 l. V červnu ale měl svoji premiéru nový model Polo postavený na stejné platformě a ten už má objem zavazadelníku zvětšený na 351 l.
Na palubě má Ibiza řadu moderních technologií analogicky přiřazených k modelům umístěným nad jejím segmentem. Samozřejmě liší se podle stupně výbavy, ale zmiňme tady alespoň multimediální soustavu Full-Link s obrazovkou o úhlopříčce 8” akceptující propojení s telefonem přes všechna tři rozhraní (Mirror Link, Apple Car Play i Android Auto).
Pro pohon vozu je zatím k dispozici trojice benzínových tříválců 1.0 MPI (55 kW) a 1.0 TSI (70 kW + 85 kW) uložených vpředu napříč a propojených s pětistupňovou manuální převodovkou. Námi testovaná Ibiza byla vybavena motorem MPI (nepřímé vícebodové vstřikování paliva). Protože tento tříválec nemá žádný vyvažovací hřídel, je pozoruhodné, že až do horní hranice otáček vykazuje jenom mírné vibrace. Proč tomu tak je, zdůvodňují tvůrci tohoto motoru mimořádně lehkou konstrukcí ojnic a pístů a také sníženým třením pohyblivých dílů. Ovšem je třeba si zvyknout na jeho jadrný akustický projev. Výkon motoru 55 kW umožňuje vozu s pohotovostní hmotností 1091 kg zrychlit z klidu na stovku během 14,7 s a dosáhnout rychlostního maxima 167 km/h. V běžném provozu vykazuje průměrnou spotřebu 5,3 l / 100 km, což o 0,4 l přesahuje údaj výrobce 4,9 l / 100 km (112 g CO2/km).
Co se týká jízdy s novou Ibizou, tady je třeba pochválit stabilitu vozu i při rychlých změnách směru jízdy, na které se patrně podílí i zvětšený rozchod kol (vpředu +4 cm, vzadu +4,8 cm). Také řízení je možné hodnotit jako precizní. Ti, kteří si chtějí užít větší dynamiku vozu, musejí počkat, až nabídku motorů rozšíří koncernová novinka, kterou je benzínový čtyřválec 1.5 TSI o výkonu 110 kW.