V srpnu 1966 se v oficiální nabídce značky Mercedes- Benz objevil model M-B Universal, což byl od belgické partnerské firmy IMA zhotovený kombík vycházející z modelu 200D-230S, známého svými zadními „ploutvemi“. I přes inovace, jako bylo dělené opěradlo zadních sedaček, regulovatelná výška zádi vozu a možnost objednat třetí řadu sedadel, byl o vůz jenom nepatrný zájem.
Nezbývalo nic jiného nežli výrobu o tři roky později přerušit. Součet všech prodaných vozů činil 2754. Ale mimořádný úspěch se dostavil v roce 1978 odstartováním T modelu řady 123, který to dotáhl na více než milionový prodej. Od té doby je písmeno „T“ ve spojení s automobilem označující turistiku a transport pevně propojeno s vyšší třídou Mercedesu a každá nová generace třídy E ho do své nabídky zařadila. Dnes tvoří celou třetinu všech prodejů této třídy – v Evropě to je ještě o něco víc. Naopak na velkých odbytištích Asie a Ameriky se T model prosazuje obtížně.
Ale vraťme se do současnosti, kdy T model ze Stuttgartu nedávno doplnil paletu třídy E už sedmé generace. Co se týká jeho základních rozměrů, délkou, šířkou a rozvorem náprav (4,93 m, 1,85 m a 2,93 m) se od svého předchůdce liší jenom minimálně. Samozřejmě kombík vychází z limuzíny a až ke sloupkům B se tvarově shodují. S jeho více nežli dosud skloněným zadním oknem, výrazně tvarovanými boky, elegantními, horizontálně vedenými zadními světly se kombík prezentuje jako svébytná a stejně elegantní alternativa limuzíny. Dokonce mnozí automobiloví estéti dávají kombíku z hlediska elegance přednost.
Jak se na vůz kombi této automobilové třídy sluší a patří, prostor určený pro dopravu nákladu se dostal k největším v příslušném segmentu. Zvláště si jeho tvůrci považují, že se do něho vejde bez problémů europaleta, tak jako v minulé generaci, přestože se podlahová plocha zavazadelníku o něco zmenšila. Jenom pro porovnání: u minulé generace byl udáván objem prostoru pro náklad 695–1950 l, nyní údaj výrobce říká 670–1820 l. Když by šlo do tuhého, postavením dělených opěradel sedadel druhé řady do kolmé polohy (+10°) lze získat ještě 30 l navíc. Dělená opěradla druhé řady jsou samostatně sklopná a lze tak ložnou plochu zavazadelníku prodloužit až na 2,05 m, prakticky až k opěradlům předních sedadel. Ocenit je třeba také nízkou nákladovou hranu ve výšce 58 cm a možnost individuálního nastavení výškového otevření elektricky ovládaného víka. K plusovým vlastnostem zavazadelníku patří i možné zatížení vozu až 750 kg podpořené sériovým vzduchovým odpružením zadní nápravy.
Pod kapotou námi testovaného kombíku byl pro pohon zadních kol vybrán naftový V6 motor o objemu 2 987 cm3, který je výkonem 190 kW/3400 min–1 nejsilnějším v nabídce dieselů pro tento model. Jedná se o celohliníkový motor DOHC 4V s kompresním poměrem 15,5 : 1, který plní aktuálně platné limity normy škodlivin ve výfuku prostřednictvím systému selektivní redukce (SCR). Motor je propojený, jako všechny další hnací jednotky, s automatickou převodovkou 9G-Tronic, která pracuje tiše a bez rázů. Z údajů výrobce vyplývá, že vůz je schopný dosáhnout rychlostní maximum 250 km/h a sprint z 0 na 100 km/h zvládá během 6,2 s. Spotřeba nafty v podmínkách předepsané normy je 5,4 l/100 km (140 g CO2/km), v běžných provozních podmínkách jsme se dostali na hodnotu 6,6 l/100 km. Obdobně jako limuzína má i model T třídy E celou řadu náročných funkcí z oblasti komfortu a asistenčních systémů, které sahají až na špičku možností, které lze do vozu zabudovat. Také koncepce jejich ovládání se v porovnání s ostatními modelovými řadami dostává opět o něco dál.