Septický šok, který mohou vyvolat závažné infekce nebo jiné komplikace spojené s imunitním systémem, je stále významnou příčinou úmrtí pacientů v nemocnicích. Navzdory pokroku v medicíně jsou naše možnosti v léčbě sepse jen omezené.
Yizhou Dong z americké Ohio State University a jeho spolupracovníci vymysleli postup, který umožňuje posílit imunitní systém v boji proti rozvinutému septickému šoku. Ten zahrnuje lipidové nanočástice, jejichž významnou složkou je vitamin C. Nanočástice pak následně slouží k posílení výkonu specializovaných bílých krvinek, makrofágů, v boji proti bakteriální infekci. Makrofágy je přitom možné napěstovat z buněk kostní dřeně, které lékaři získají z těla pacienta.
Badatelé vyvinuli vitaminové nanočástice tak, že velmi efektivně transportují molekuly mRNA, tedy ribonukleovou kyselinu, podle které buňka vyrábí proteiny. V tomto případě použili mRNA, která je receptem pro antimikrobiální peptid a signální protein. Jakmile se tato ribonukleová kyselina dostane do makrofágu, zajistí, že se v organelách těchto bílých krvinek nahromadí velké množství molekul antimikrobiálního peptidu.
Makrofágy jsou za normálních okolností vcelku úspěšnými lovci bakterií. Vitaminové nanočástice s receptem na antimikrobiální peptid a signální protein z nich ale udělají doslova terminátory bakterií. Tělo pacienta tak dostane šanci rychle se vypořádat s nebezpečnou infekcí a tím pádem i se septickým šokem. Experimenty na buněčných kulturách a laboratorních myších napovídají, že by tento postup mohl významně usnadnit léčbu život ohrožujících infekcí spojených se septickým šokem.