Mezinárodní výzkumný tým vytvořil speciální nástroj pro elektronový mikroskop, se kterým je možné postavit tranzistor 25tisíckrát menší než lidský vlas.
Výsledkem úsilí týmu Dmitrie Goldberga z australské techniky Queensland University of Technology (QUT) je pozoruhodný objev, který by mohl vést k vývoji velmi malých tranzistorů pro příští generace pokročilých výpočetních zařízení. Goldbergův tým prokázal, že je možné ovládat elektronické vlastnosti jednotlivých uhlíkových nanotrubiček. Vytvořili nepatrný tranzistor tím, že aplikovali mechanickou sílu a elektřinu o nízkém napětí na uhlíkovou nanotrubičku s více stěnami, dokud se vnější stěny neoddělily. Během procesu navíc došlo ke změně uspořádání atomů uhlíku ve zbývající vrstvě uhlíkové nanotrubičky. Výsledkem těchto změn bylo, že se z nanotrubičky stal nanotranzistor.
Jak říká první autor studie Dai-Ming Tang z japonského výzkumného centra International Center for Materials Nanoarchitectonics, jejich výzkum názorně předvedl schopnost manipulovat molekulární strukturu nanotrubičky, což vede k výrobě elektrických nanozařízení. Polovodičové uhlíkové nanotrubičky jsou podle něj slibné pro výrobu energeticky úsporných nanotranzistorů, jež bude možné využít ke konstrukci pokročilých mikroprocesorů, jejichž struktura nebude založena na křemíku.
Už nějakou dobu je jasné, že křemík má jako základní materiál pro výrobu elektroniky svá fyzikální omezení, která nelze obejít bez změny technologie. Podle Goldberga jde o ohromnou výzvu pro moderní polovodičový průmysl a nanotechnologie. Jejich výzkum v tomto směru otevírá nové obzory.